Rôzne Správy

Barbarský nápad? Zbúraním Istropolisu prídeme o významné dielo. Tvrdia architekti

Ak developer zbúra Dom odborov, Slovensko príde o jedno z najvýznamnejších diel povojnovej moderny.

Ilustračný obrázok k článku Barbarský nápad? Zbúraním Istropolisu prídeme o významné dielo. Tvrdia architekti
13
Galéria

Tvrdí to organizácia DOCOMOMO Slovensko, ktorá je súčasťou medzinárodného združenia odborníkov zaoberajúcich sa výskumom a ochranou moderného architektonického dedičstva. Upozorňuje, že Istropolis je vysoko hodnotená stavba v domácich odborných kruhoch, ale aj v zahraničí. Reagovala tak na zámer developera Immocap Group realizovať na mieste Domu odborov a v jeho okolí projekt Nový Istropolis.

Otvorený ist

Odborníci z DOCOMOMO Slovensko preto adresovali otvorený list ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi a starostovi Nového Mesta Rudolfovi Kusému. V ňom organizácia vyjadrila znepokojenie, že developer plánuje celý komplex zbúrať a nahradiť novou štruktúrou ťažiskovo určenou na privátne komerčné účely.

„Prezentovaná stavba kongresového centra a transfer niekoľkých umeleckých diel či interiérových detailov do novostavby je slabou náhradou za stratu výnimočného architektonicko-výtvarného celku s nespornými historickými hodnotami a v neposlednom rade aj s nenahraditeľným významom rozsiahlej kultúrno-spoločenskej infraštruktúry, ktorú iný objekt v Bratislave neposkytuje,“ uviedla v liste predsedníčka DOCOMOMO Slovensko Henrieta Moravčíková.

Hodnoty

Ako ďalej tvrdí, masívna marketingová kampaň developera svojimi vizualizáciami zavádza verejnosť a neukazuje reálny obraz toho, ako plánuje využiť územie a koľko z nových priestorov bude ozaj určených verejnosti. Verí, že európske hodnoty demokratickej spoločnosti, ku ktorým sa Slovensko hlási, zahŕňajú aj schopnosť zladiť súkromný záujem so záujmom verejným.

„Ten v tomto prípade predstavuje zachovanie historického dedičstva, kultúrno-spoločenskej náplne a v neposlednom rade aj environmentálne uvedomelý prístup,“ poznamenala. Ministerku, primátora a starostu preto vyzvala, aby iniciovali diskusiu o budúcnosti Istropolisu s odbornou aj širokou verejnosťou.

Nový Istropolis

Na mieste súčasného domu odborov na bratislavskom Trnavskom mýte by mohol v budúcnosti vyrásť projekt Nový Istropolis. Do lokality má priniesť moderné multifunkčné kultúrno-spoločenské centrum s kapacitou 3000 miest na sedenie. Popritom tam majú byť postavené kancelárie, administratívne budovy, rezidencia či hotel. Zámer predstavil developer Immocap Group, ktorý sa bude usilovať, aby tam vzniklo národné kultúrne a kongresové centrum. Uchádzať sa preto chce aj o verejné zdroje. Výstavbu projektu by chcel spustiť na prelome rokov 2022/2023 a dokončiť ju v roku 2025.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM