ESL Správy Samospráva

Dobrá správa pre kultúru: Župa rozdá na projekty státisíce eur

Po minulom roku, kedy bola Bratislavská regionálna dotačná schéma pre pandémiu pozastavená, je opäť možné podávať projekty a žiadať o podporu.

Ilustračný obrázok k článku Dobrá správa pre kultúru: Župa rozdá na projekty státisíce eur
Zdroj: TASR/AP

Bratislavská regionálna dotačná schéma (BRDS) je stále otvorená. Záujemcovia môžu žiadať o podporu v štyroch oblastiach podpory: kultúra, mládež, šport a ochrana životného prostredia a rozvoja vidieka.

Milión eur

„Celkovo na projekty z BRDS pre rok 2021 pôjde vyše milióna eur. Som rád, že sme prostriedky našli a môžeme tak podporiť projekty, ktoré obohatia a prispejú k rozvoju bratislavského regiónu. V BRDS nastala aj jedna zmena. Do výzvy na podporu ochrany životného prostredia a rozvoja vidieka bol začlenený turizmus, čo bola doteraz samostatná výzva. Cieľom tohto kroku je koncentrácia zdrojov ako personálnych tak finančných. Výsledkom by mal byť efektívnejší rozvoj regiónu,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Státisíce pre kultúru

Na projekty z oblasti kultúry je vyčlenených 345 000 eur. Zámerom je využitie kultúrneho potenciálu kumulovaného na území BSK v mimoriadnej pestrosti a početnosti jednotlivých foriem, žánrov a platforiem prostredníctvom podpory tvorby, rozvoja, prezentácie duchovných a kultúrnych hodnôt. Výzva je otvorená pre oblasti ako sú tvorba a prezentácia diela, výskum a odborná reflexia a ochrana hmotného kultúrneho dedičstva.

Na podporu mládeže podporí župa projekty celkovou sumou 51 750 eur. Cieľom výzvy je neformálne vzdelávanie mládeže v aktuálnych oblastiach, ktoré intenzívne ovplyvňujú výchovu a život detí a mládeže, formovanie postojov a názorov k základným životným problémom, aktívne využívanie voľného času a skvalitnenie života mládeže na území BSK.

„Sumu 293 250 eur získajú projekty zamerané na podporu športu. Zámerom je zvýšenie záujmu mládeže o šport, snaha o zvýšenie ich telesnej zdatnosti, správne využitie voľného času. Prioritou BSK je predovšetkým podpora pohybových aktivít mládeže do 23 rokov,“ uviedla hovorkyňa župy Lucia Forman.

Župa tento rok podporí aj ochranu životného prostredia a rozvoja vidieka. Na rok 2021 je alokovaných 345 000 eur.

Uzávierka

Uzávierka podávania žiadostí je 15. januára, s výnimkou oblasti ochrany životného prostredia a rozvoja vidieka, kde je uzávierka 31. januára. Doručené žiadosti o poskytnutie dotácie budú najskôr formálne posúdené a následne posudzované odbornou hodnotiacou komisiou. O výsledných projektoch, ktoré dostanú pre rok 2021 podporu z BRDS, rozhodnú župní poslanci. Všetky žiadosti je potrebné podať elektronicky prostredníctvom portálu BSK. Podrobnejšie informácie k výzvam, podpore projektov, či procesu podávania žiadosti nájdete na webe Bratislavského samosprávneho kra­ja.

Zo života v Bratislavskej župe:

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM