Aktualizované Správy Samospráva

Choré stromy na Predstaničnom námestí pôjdu k zemi. Výrub obmedzí aj dopravu

Niektorým stromom sa musia robiť aj tzv. výchovné rezy, ktorými sa posúva koruna do výšky, v ktorej nebude prekážať ľuďom v prechádzkach či MHD a autám v ich okolí.

Ilustračný obrázok k článku Choré stromy na Predstaničnom námestí pôjdu k zemi. Výrub obmedzí aj dopravu
Zdroj: Facebook.com/Bratislava - hlavné mesto SR

Na námestí pred bratislavskou hlavnou stanicou vymení mesto 12 stromov – brestovcov, ktoré sú v havarijnom stave a ohrozujú bezpečnosť. Na sociálnej sieti to oznámil bratislavský magistrát. Externý arboristický posudok podľa mesta potvrdil, že mnohé stromy na tomto námestí sú v podpriemernom, zlom a viaceré až v havarijnom stave.

Strom za strom

„Stromy v havarijnom stave vymeníme za nové stromy a vôbec prvýkrát v histórii mesta sa pokúsime viaceré vymeniť v ten istý deň,“ skonštatoval magistrát. Na náhradnú výsadbu za pôvodný brestovec západný navrhol príbuzný druh brestovec južný. Dôvodom je minimálna odchýlka vzhľadu druhov, kompaktnejší rast a koruna i lepšia prispôsobivosť druhu mestským podmienkam. „Zmenu druhu sme konzultovali a aj bola odsúhlasená krajským pamiatkovým úradom,“ deklaruje mesto.

Stromy v meste si podľa magistrátu vyžadujú špecifickú starostlivosť, ktorá sa začína už pri výbere miesta na základe preferencií obyvateľov, vhodnosti prostredia či umiestnenia inžinierskych sietí i trakčného vedenia.

„Starostlivosť pokračuje výberom vhodného substrátu, vytvorením kvalitného výsadbového lôžka, ďalej prichádza na rad pravidelná zálievka, aby sa mladý stromček nemal problém zakoreniť,“ poznamenala samospráva. Na rad prichádzajú takzvané výchovné rezy, ktorými sa postupne posúva koruna do výšky, v ktorej nebude prekážať ľuďom v prechádzkach či MHD a autám pohybujúcim sa v ich okolí.

Výluka trolejbusov

Pre výrub stromov na námestí pred bratislavskou Hlavnou stanicou bude v sobotu (20. 3.) od 7.00 do 13.00 hod. výluka trolejbusov. Týkať sa to bude linky 201. Upozorňuje na to Dopravný podnik Bratislava na sociálnej sieti.

„V sobotu dopoludnia bude pod stanicou orez a výrub poškodených stromov. Z bezpečnostných dôvodov tu vypneme trolejové vedenie,“ informuje dopravca. Trolejbus 201 bude preto premávať po odklonovej trase Dolné hony – Prokopa Veľkého, na ktorej neobslúži konečnú zastávku Hlavná stanica. Namiesto toho obslúži zastávky Pod stanicou, Sokolská, Hroboňova a Prokopa Veľkého.

Takzvaný duobus 210 bude premávať na Hlavnú stanicu bez obmedzenia.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM