Rôzne Správy

Byty sú pre Slovákov dostupné čoraz menej: Zvyšuje sa záujem o PRENÁJOM

V Bratislave boli najžiadanejšie byty v treťom obvode, až polovica bytov sa predala v mestských častiach Nové Mesto, Rača, Vajnory.

Ilustračný obrázok k článku Byty sú pre Slovákov dostupné čoraz menej: Zvyšuje sa záujem o PRENÁJOM
Zdroj: Dnes24.sk

V roku 2022 v porovnaní s rokom 2021 realitný trh zaznamenal dvojnásobný nárast nových bytov a naopak, ponuka prenájmov klesla o 50 %. Ceny nových bytov sú o 12 % drahšie ako predminulý rok a prenájmy sa zvýšili až o 35 %. Vyplýva to z informácií realitnej kancelárie Herrys.

Úrokové sadzby zamiešali karty

„Zlomovým okamihom na trhu nehnuteľností v roku 2022 nebola ani vojna na Ukrajine, ani energetická kríza, ale zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk,“ priblížila realitná kancelária.

Bývanie v podnájme je tak v konečnom dôsledku dostupnejšie ako splácanie hypotéky.

Prepad ponuky bytov na prenájom je zase výsledkom zvýšeného dopytu zo strany vojnových utečencov, ale aj celkovo zníženej dostupnosti vlastného bývania.

Odborníci konštatovali, že aktuálne je v ponuke 2693 bytových jednotiek v novostavbách v celkovo 88 developerských projektoch.

Najžiadanejšie sú dvojizbové byty, ktoré tvoria až 45 % z celkovej ponuky.

Z celkovej štatistiky realitnej kancelárie vyšlo, že v roku 2022 sa predalo 1992 bytov, čo predstavuje medziročný pokles o 40 %. V Bratislave boli najžiadanejšie byty v treťom obvode, až polovica bytov sa predala v mestských častiach Nové Mesto, Rača, Vajnory. Celkovo, ceny nových projektov a novostavieb stagnujú.

Ceny stúpali

Odsledovaný vývoj cien na sekundárnom trhu registroval medziročne zdraženie, a to približne o 7,32 % s tým, že ceny bytov sú na úrovni februára a marca 2022. Pri predaji bytu na sekundárnom trhu celkový čas prekročil v decembri hranicu 41 dní a už netrvá tak ako na začiatku roka priemerne 19 dní. Tento trh praje predaju trojizbových bytov.

Odborník Filip Žoldák predpovedal, že trhu s predajom bytov pomôžu atraktívne novinky. „Z pohľadu developerov predpokladáme, že ak budú chcieť zvýšiť tempo predaja, budú musieť ponuku zatraktívniť v podobe nejakého balíka (pivnica, parkovacie miesto, kuchyňa v cene apod.), alebo ojedinele budú ponúkať aj cenové zvýhodnenia.

Prenájmom predpovedali analytici zvyšujúci sa dopyt s tým, že v súčasnosti dominujú najmä dvojizbové byty. Tých je v ponuke najviac, až 40 %.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM