Alexandra Húsková Rôzne

Bratislavský hrad aktivisti odeli do čiernej farby. Hovoria o pohrebe našich dejín.

Občianski aktivisti obalili vstupnú bránu do areálu Bratislavského hradu čiernym súknom. Vyjadrili tak nesúhlas s výstavbou podzemných garáží v blízkosti rímsko-keltských pamiatok na hrade.

Ilustračný obrázok k článku Bratislavský hrad aktivisti odeli do čiernej farby. Hovoria o pohrebe našich dejín.
Zdroj: TASR

Stretnutie označili odporcovia garáží za „pohreb našich dejín“. Pred hradom si postavili pódium, akciu kontrolovali policajti.

„Keltsko-rímske pamiatky si musíme vážiť, inde si ich nevyrobíme. Hrad má symbolickú hodnotu, ktorú si nevážime,“ uviedla v stanovisku archeologička Tatiana Štefanovičová. Tá sa na akcii zúčastniť nemohla, stanovisko za ňu prečítala Monika Kozelová z občianskeho združenia SOS Bratislavský hrad.

Za združením sú aktivisti, archeológovia, architekti či umelci. Tí sú naďalej presvedčení, že pri stavbe garáží neboli pamiatky dostatočne uchránené. V tejto súvislosti budú aktivisti požadovať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.

Čo si myslí o výstavbe garáží známy architekt: ROZHOVOR: Architekt Ferdinand Milučký:Výstavba garáží na hrade je surovosť najvyššieho stupňa

„Boli porušené zákony, ale aj samotná ústava, ktorá zaväzuje k ochrane kultúrnych a historických pamiatok,“ povedal Predseda komory reštaurátorov SR Juraj Puškár.

Na pódiu pred hradom sa vystriedali členovia iniciatívy i odborníci, hovorili o nesplnených sľuboch šéfa Kancelárie NR SR Daniela Guspana, predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Smer-SD) či architekta Ivana Masára. Na stretnutie prišlo podľa organizátorov do 500 ľudí.

Viac o iniciatíve proti garážam sa dozviete aj tu: Aktivisti sa nevzdávajú! Výstavbu garáží v areáli Bratislavského hradu treba obmedziť

Boli medzi nimi študenti, dôchodcovia, rodičia s malými deťmi i viacerí opoziční politici. Pristavili sa aj niektorí zahraniční turisti. „Poslanci majú v blízkosti niekoľko garáží a idú si robiť ďalšiu a kopať do pamiatok. Akákoľvek pamiatka takéhoto významu by nemala byť ničená pre garáže,“ myslí 26-ročná Miriam.

Na stretnutie prišla aj 85-ročná Elena, pri chôdzi si pomáhala palicou. Príhovory organizátorov počúvala na skladacej stoličke, ktorú si priniesla. „Nepáči sa mi, že toto stretnutie nazvali pohrebom. Znamená to, že sa už vzdávajú. Keď niečo pochováte, tak už nie je za čo bojovať. Treba ísť ďalej, nie sa vzdávať,“ povedala.

Kancelária NR SR tvrdenia aktivistov odmieta. „Ohradzujeme sa voči klamstvám a obvineniam z nezákonných postupov pri rekonštrukcii a dostavbe areálu Bratislavského hradu,“ uviedol jej tlačový odbor.

So všetkými pamiatkami a nálezmi sa podľa Kancelárie NR SR zaobchádza v súlade s rozhodnutiami a pod dozorom Krajského pamiatkového úradu, a teda v súlade so zákonom.

Prečítajte si aj : Výstavba garáží vzácne pamiatky neohrozí. Nálezy budú ochránené krycou stavbou

„Tieto fakty potvrdili aj početné kontroly a inšpekcie dozorných orgánov pamiatkovej starostlivosti. Zhodlo sa na tom aj odborné grémium, kde boli aj zástupcovia iniciatívy SOS Bratislavský hrad, ale aj zahraniční experti, dokonca aj tí, ktorých nominovala iniciatíva,“ dodal tlačový odbor.

Viac sa dozviete aj tu: Obyvatelia sa nevzdávajú. Ich petíciu proti garážam pri Justičnom paláci vzali mestskí poslanci na vedomie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM