KAW Rôzne Správy

Otrasné zábery: Po naháňačke so psami skočili srny dole zo skaly

Počas uplynulého víkendu sa stalo viacero prípadov, kedy pes naháňal srny a tie po takýchto útokoch uhynuli.

Ilustračný obrázok k článku Otrasné zábery: Po naháňačke so psami skočili srny dole zo skaly
13
Galéria

S príchodom teplých dní zachádzajú ľudia zo psami aj do lokalít, kde nemajú čo robiť. A čo viac – neraz nechávajú svojich mohutných urastených štvornohých zverencov behať bez vôdzky. Následky sú potom fatálne, najmä pre zver, ktorá v lesoch žije.

Zrútili sa zo skaly

Iba počas uplynulého víkendu sa stalo viacero prípadov, kedy pes naháňal srny a tie po takýchto útokoch uhynuli. Posledný je prípad zo Sandbergu na Devínskej Kobyle. Smutná vec sa stala konkrétne vo Waitovom lome, kde psy naháňali vysokú zver. Naháňačka sa zmenila na boj o život a skončila veľmi nešťastne.

„Niekomu ušli psy a takto to skončilo. Samice daniela skočili vo Waitovom lome zvrchu dolu v strese po naháňačke. Brutálne! A to, práve v čase kedy budú mať mladé,“ informoval na sociálnej sieti Alino Kadlečík v skupine Pezinok – ochrana prírody.

Uštvaná srna

Podobný prípad, keď pes uštval srnu, sa stal v Pezinku v lokalite nad Kejdou. Kadlečík uvádza, že na mŕtvej srne zbadali stopy zubov na krku. Pes teda musel srnu uštvať a potom sa zahryznúť.

Pes pritom (ak nemá skúšky ako pracovné či služobné plemeno) podľa slov zákona nemôže behať na voľno na lesných pozemkoch. A jeho majiteľ zodpovedá za to, že nebude naháňať a štvať zver.

Bratislava24.sk oslovila aj Štátnu ochranu prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR). Zatiaľ sme konkrétnu odpoveď nedostali. Na stránke organizácie je však odkaz, ktorý by si každý z nás mal dobre zapamätať: „Prvé jarné slnečné lúče nás nabádajú k potulkám okolitou prírodou či väčším turistickým aktivitám. I keď naša spoločnosť aktuálne čelí koronavírusu, ktorý ovplyvnil naše každodenné životy a prináša mnoho obmedzení, pohyb v prírode zakázaný nie je. Je však potrebné aj tu rešpektovať bezpečnostné a hygienické opatrenia, no v neposlednom rade správať sa ohľaduplne k samotnej prírode.

Mŕtve zvieratá po útoku psov
13
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM