Ilustračný obrázok k článku Bratislava plná ZÁŽITKOV: Mestské dni ponúkajú otvorené záhrady aj bežne neprístupné miesta
8
Galéria
Zdroj: TASR

Bratislava plná ZÁŽITKOV: Mestské dni ponúkajú otvorené záhrady aj bežne neprístupné miesta

Čaká nás skutočne pestrý víkend. Zaujímavý program si budete môcť pozrieť v rôznych častiach a lokalitách Bratislavy.

KAW Kultúra
KAW Kultúra

Bratislava plná ZÁŽITKOV: Mestské dni ponúkajú otvorené záhrady aj bežne neprístupné miesta

Čaká nás skutočne pestrý víkend. Zaujímavý program si budete môcť pozrieť v rôznych častiach a lokalitách Bratislavy.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava plná ZÁŽITKOV: Mestské dni ponúkajú otvorené záhrady aj bežne neprístupné miesta
8
Galéria
Zdroj: TASR

Po ročnej prestávke prichádza opäť do ulíc Bratislavy program Bratislavských mestských dní, počas ktorých môžu ľudia navštíviť bežne neprístupné miesta, zúčastniť sa rôznych prehliadok, výstav či súťaží a zažiť mesto v nových podobách. Tento rok to bude ich 18. ročník a zároveň odštartujú aj mestský festival Kultúrne leto. Mestské organizácie a mestské časti sa spojili tak, aby si zaujímavý program mohli ľudia pozrieť v rôznych častiach a lokalitách Bratislavy.

Centrum aj mestské časti

Návštevníci sa aj tento rok môžu tešiť na program, ktorý sa v priebehu rokov stal neodmysliteľnou súčasťou mestských dní ako napr. Odpečatenie mestských brán primátorom mesta Matúšom Vallom v spolupráci s Bratislava Tourist Board. Stane sa tak pri Laurinskej bráne, pred Divadlom P. O. Hviezdoslava.

Verejnosti sa znovu otvorí aj sídlo primátora v Primaciálnom paláci, kde budú okrem jeho pracovne sprístupnené aj reprezentačné priestory, obrazáreň so vzácnymi gobelínmi a kaplnka. Na nádvorí paláca nájdete interaktívnu Lego inštaláciu Postav si vlastné mesto, pocitovú mapu Bratislavy, či prezentáciu projektov revitalizácie verejného priestoru a v Justiho sieni výstavu detských výtvarných prác Mozaiky, ktoré vznikli v rámci viacerých ročníkov výchovno-vzdelávacieho projektu na súťaži OLO art.

V sobotu budete môcť stretnúť primátora Matúša Valla aj na Tyršáku, kde bude diskutovať v rámci programu Pýtajte sa primátora o 17:00 hod.

Bratislavská vodárenská spoločnosť sprístupní bežne nedostupné, ale aj nerekonštruované priestory či podzemie Vodárenského múzea a bude možné sa zúčastniť viacerých komentovaných prehliadok.

Program v meste

Dopravný podnik ponúkne jazdy historickými električkami a celodenný zábavno-náučný program na Americkom námestí, vrátane náboru nových vodičov.

Galéria mesta Bratislavy pozýva na nádvoria oboch svojich palácov, Mirbachovho aj Pálfyho, kde budú vystavené zábery z histórie galérie. Okrem burzy kníh na nádvorí Mirbachovho paláca, bude možné vypočuť si aj prednášku o reštaurovaní diel zo zbierok GMB či komentovanú prehliadku nielen s kurátorkou, ale aj botanikom o rastlinách v priestoroch galérie.

Mestská knižnica pozýva na Čítanie psíkom – program na Oddelení pre nevidiacich a slabozrakých, ale aj kávu s riaditeľom knižnice či program v Letnej čitárni U červeného raka a komentované prehliadky venované histórii aj súčasnosti čitárne. Všetky úseky knižnice (Klariská 16, Kapucínska 1, Laurinská 5) budú v sobotu otvorené od 10:00 do 18:00 hod.

Múzeum mesta Bratislavy ponúkne jednotné vstupné 1 euro do všetkých svojich prevádzok, mimoriadne budú otvorené aj Múzeum hodín v Dome U dobrého pastiera a Múzeum farmácie Lekáreň U červeného raka. Súčasťou programu budú komentované prehliadky k jednotlivým výstavám, prednášky, ale aj prehliadka múzejnej knižnice a jej unikátov.

Nádvorie Starej radnice pod názvom „Nádvorie v pohybe“ ožije oba víkendové dni v čase od 10:00 do 18:00 hod. detskými hrami, a ponúkne napr. hry o guľôčky, skákanie vo vreci či skákanie škôlky.

Viac o kultúre v Bratislave

Hudobný sprievod v podaní Funny Fellows bude hrať v piatok na trase Stará tržnica, Horský park, Sad Janka Kráľa, Námestie Ľudovíta Štúra, Hviezdoslavovo námestie a Tyršák a prepojí tak mesto, jeho komunity a prinesie dobrú náladu do ulíc.

Divadlo aj polícia

V sobotu sa na Námestí pred novou budovou SND uskutoční výnimočné podujatie – LETNÉ GALA SND. V prvej časti programu sa predstavia sólisti Opery a Baletu, v programe Činohry vystúpi Richard Autner s kapelou a Orchester Jeana Valjeana.

Deň otvorených dverí prvýkrát pripravila aj Zásahová jednotka Mestskej polície na Obchodnej ulici 29. Na Tyršáku si OLO prichystalo triediacu stanicu a v areáli Komunálneho podniku na Bazovej ulici sa bude počas oboch víkendových dní konať Letný mestský bazár.

Bratislava so sprievodcami

Cyklus tematických vychádzok so sprievodcami Rande s mestom z dielne BKIS sa uskutoční v celkom novej podobe. Návštevníci budú spoznávať Velikánov a osobnosti na oboch brehoch Dunaja z paluby Cabrio busu.

Rusovce a ich poklady, Tajomstvá Horského parku, Impozantný Devín, Čiernobiela Bratislava Antona Šmotláka a mnoho ďalších tém pre dospelých, deti aj expatov pripravilo Bratislava Tourist Board v rámci svojho cyklu Turistom vo vlastnom meste.

Otvorené parky a záhrady

Novinkou je zapojenie Víkendu otvorených parkov a záhrad do programu BMD, s mimoriadne atraktívnym programom prehliadok a vychádzok so sprievodcami, napr. aj v novootvorenej Pruger Wallnerovej záhrade. Viac informácií a zoznam otvorených záhrad TU.

Pre rodiny s deťmi

V amfiteátri na Partizánskej lúke bude mobilné detské ihrisko pre malých účastníkov dopravy, kde si vyskúšajú pravidlá jazdenia a spoznajú dopravné značky. V nedeľu návštevníkov v Sade Janka Kráľa roztancuje chytľavý rock´n´roll pre deti aj dospelých v podaní trojčlennej zostavy Pánko (11:00).

Po celý víkend bude v ZOO prebiehať bohatý program (komentované kŕmenie, Divadlo Babena na ihrisku, výstavy a kvízy, či prehliadka zaujímavostí zázemia hospodárskej správy ZOO). Vstupné sa bude vyberať štandardne, ako po iné dni v roku.

Mestské lesy pripravujú na sobotu celodenný program – Do lesa aj v Bratislave na Partizánskej lúke, kde nájdete expozíciu živočíchov, ukážku vtáčích hniezd, vtáčích búdok, pátracie úlohy pre deti, či komentované prechádzky lesom. V Horárni Krasňany sa bude konať Deň na včelnici, ktorého súčasťou bude rozprávanie včelárov a ochutnávka medu.

Bratislava / piatok – nedeľa / na takmer všetky podujatia je VSTUP VOĽNÝ / celý PROGRAM nájdete TU

Stalo sa v Bratislave

Víkend otvorených parkov a záhrad
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM