Samospráva

Dobré správy pre rodičov. Za zatvorené škôlky nebudú platiť

Bratislavské samosprávy vrátia rodičom poplatky za materské školy a školské kluby, ktoré sú v súvislosti s novým koronavírusom zatvorené.

Ilustračný obrázok k článku Dobré správy pre rodičov. Za zatvorené škôlky nebudú platiť
Zdroj: TASR

Zhodli a na tom starostoval počas online rokovania Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta. Zároveň rozhodli o tom, že pre pandémiu zrušia organizovanie kultúrnych podujatí do 30.júna.

Neoprávnené obohatenie

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová tvrdí, že je nutné vybrané a nevyužité poplatky za prevádzku školských zariadení občanom vrátiť. „Inak by išlo o neoprávnené obohatenie,“ myslí si.

Súhlasila s tým aj väčšina bratislavských starostov. Otázkou je iba konkrétna technická realizácia, pretože každá mestská časť má platenie poplatkov upravené inak. Niekde sa platí za aktuálny mesiac, inde sú zaplatené do konca školského roka.

„Po diskusii sa starostovia zhodli, že rodičia nebudú platiť poplatky za prevádzku počas dní, keď služba nebola poskytnutá. Preplatky budú vrátené rodičom pri vyúčtovaní a postup vrátenia si každá mestská časť zabezpečí individuálne podľa platného všeobecne záväzného nariadenia,“ informovalo o tom regionálne združenie.

Zápisy

Zápisy do škôl sa budú podľa starostov konať väčšinou elektronicky, bez prítomnosti rodičov či detí, a to v termíne od 15. apríla do 30. apríla. Zápisy do materských škôl budú počas mája. V oboch prípadoch nebude podľa združenia potrebné dokladať potvrdenie od lekára.

Platy

Časť zamestnancov školských zariadení si podľa regionálneho združenia čerpá dovolenku, časť pracuje z domu. „Platy zamestnancov základných škôl by sa nemali meniť, sú financované transferom zo štátu a školy majú právnu subjektivitu,“ povedal predseda regionálneho združenia a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.

Iná situácia je pri zamestnancoch materských škôl. Viacerí starostovia uviedli, že mnohí z týchto zamestnancov si čerpajú dovolenky, pretože je tu reálna možnosť, že budú musieť byť otvorené počas leta vzhľadom na požiadavky obyvateľov.*** „Tlak na otvorenie materských škôl môže byť reálny aj v našej mestskej časti vzhľadom na aktuálnu situáciu vo Volkswagene,“*** upozornil starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír.

Bratislavskí starostovia sa zhodli na tom, aby sa neznižovali mzdy učiteľom a pracovníkom materských škôl.

Špeciálny stan na Kramároch, v ktorom sa robia testy na nový koronavírus
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM