Samospráva

Bratislava nakupuje tisíce rúšok, objednala i respirátory a zdravotné pomôcky

Mesto Bratislava nakupuje v týchto dňoch tisíce ochranných rúšok. Štát samospráve zatiaľ nič nedal.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava nakupuje tisíce rúšok, objednala i respirátory a zdravotné pomôcky
Zdroj: UNLP

Samospráva si objednala aj respirátory a ochranné zdravotné pomôcky. Pre mimoriadnu situáciu okolo pandémie nového koronavírusu využíva v rámci verejného obstarávania formu priameho rokovacieho konania. Magistrát tvrdí, že v priemere nakupuje rúška za 0,88 eura bez DPH za jeden kus.

Nevyhnutné potreby

Hlavné mesto oslovilo desiatky firiem v snahe získať ochranné pomôcky v čo najkratšom čase. Spoločnosť Jamini A disponovala skladovými zásobami a dokázala dodať mestu tovar do 24 hodín.

„Nákup 45.040 kusov rúšok s lehotou dodania do 24 hodín umožnil mestu pokryť nevyhnutné potreby na nasledovné dni. Tovar bol rozdelený medzi zamestnancov mesta a mestských spoločností tým zamestnancom, ktorí ho najviac potrebujú, teda, ak nemôžu pracovať z domu, pracujú s verejnosťou a podobne. Tovar bol distribuovaný aj medzi zariadenia pre seniorov, zariadenia sociálnych služieb i mimovládne organizácie,“ spresnil hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Dodacia lehota

Lehota dodania je určujúci faktor pri nákupe, čo podľa magistrátu potvrdil aj Úrad pre verejné obstarávanie vo svojom usmernení. V ňom odporúča pri obstarávaní klásť dôraz na dostupnosť skladových zásob u jednotlivých dodávateľov a flexibilitu dodania.

„Tento nákup navyše mestu umožnil uskutočniť ďalší nákup 121.900 kusov rúšok za 0,39 eura/kus s dlhšou lehotou dodania od spoločnosti Timed,“ podotkol Bubla. Mesto v priemere nakupuje rúška za 0,88 eura bez DPH/kus, avšak pre aktuálnu situáciu na trhu pre pandémiu nového koronavírusu a skladové zásoby štátu očakáva, že táto cena sa môže zvyšovať.

Trh je zároveň podľa bratislavskej samosprávy veľmi nestabilný a dodávatelia nedokážu garantovať, že aj dodajú, čo si mesto objednalo. Napríklad jedna firma mala magistrátu dodať 10.000 kusov respirátorov FFP3, ale zatiaľ nedodala ani jeden kus.

Štát nepomohol

Mesto Bratislava si taktiež objednalo rôzne ochranné a zdravotné pomôcky a vystavilo aj viacero menších objednávok v snahe zabezpečiť nevyhnutné pomôcky na bezpečné fungovanie mesta. „Keďže mesto zatiaľ nedostalo žiadnu materiálnu pomoc od štátu, všetko si musí zabezpečovať samo,“ podotkol Peter Bubla.

Špeciálny stan na Kramároch, v ktorom sa robia testy na nový koronavírus
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM