Aktualizované KAW Rôzne Správy

Bezplatné parkovanie pri NEMOCNICI sa nekonalo. Zdravotníci denne dostávajú POKUTY

Problém s parkovaním je v celej Bratislave. Smutné však je, keď ani zdravotník nemá pri mieste svojej práce kam odstaviť auto a denne čelí hrozbe pokuty.

Ilustračný obrázok k článku Bezplatné parkovanie pri NEMOCNICI sa nekonalo. Zdravotníci denne dostávajú POKUTY
11
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Pred nemocnicou na Antolskej malo už pred dvomi rokmi pribudnúť bezplatné parkovisko. Nemocnica a mesto Bratislava si totiž vymenili pozemky v hodnote viac ako 15 miliónov eur ešte koncom septembra 2019 a ukončili tak dlhoročný spor.

UNB získala pozemky na Antolskej ulici v Petržalke a mesto pozemky v zóne jazera Rohlík v Ružinove.

Bezplatné parkovisko sa nekonalo

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) v tom čase predpokladala, že parkovacie miesta v blízkosti Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Petržalke sa podarí sprevádzkovať v roku 2020. Projekt bol aj v Informačnom portáli rezortu Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, kde návrh výstavby mohla verejnosť pripomienkovať. Vízia bola skvelá, no nenaplnila sa.

Pribudnúť malo až 199 parkovacích miest za sumu približne 1,6 milióna eur. Bezplatné parkovisko vrátane chodníkov a prístupových komunikácií sa malo rozprestierať na ploche viac ako 6500 štvorcových metrov.

Využívať ho podľa pôvodného plánu mali pacienti, návštevníci aj zamestnanci nemocnice. A vo večerných hodinách aj obyvatelia Petržalky a návštevníci jazera Draždiak.

Prenájom súkromnej firme

To boli pôvodné plány. Nakoniec však všetko dopadlo inak. Zo stavby parkoviska zišlo a zaparkovať momentálne možno na ploche pred nemocnicou, ktorú UNB prenajala súkromnej firme, ktorá tam vyberá parkovné. Cena za hodinu je 1 euro. Okrem platených miest je v blízkosti nemocnice možnosť parkovať na komunikácii Antolská pri Chorvátskom ramene, kde je k dispozícii iba 54 miest. Tie však nepostačujú.

Zamestnancom tak nezostáva nič iné, len parkovať „núdzovo“ v okolí, za čo neraz dostávajú pokuty od mestskej polície.

Pokuty zdravotníkom

Potvrdil to aj zamestnanec nemocnice, ktorý nám poslal do redakcie mail s otázkou, ako to bude s parkovaním pred nemocnicou na Antolskej ďalej.

„Dodnes ako zamestnanci parkovisko nemáme, a dennodenne sme pokutovaní mestskou políciou za parkovanie ako zdravotníci. Parkovisko, ktoré UNB prenajala súkromnej firme na dobu určitú, sa už končí onedlho, avšak, ak to ostane bez povšimnutia, predpokladáme, že zase si spraví niekto súkromný biznis a parkoviská znova prenajmú,“ napísal nám zdravotnícky pracovník.

Hľadajú kompromis

Súkromná firma ZIPP-S, s.r.o., má parkovisko so 199 miestami v prenájme na dobu určitú, ktorá by sa mala onedlho skončiť. Redakciu Bratislava24 zaujímalo, či po uplynutí tejto doby bude parkovisko opäť prenajaté súkromnej firme alebo sa konečne naplní pôvodná vízia bezplatného parkovania pre zamestnancov a pacientov.

„Univerzitná nemocnica Bratislava aktuálne rokuje o skoršom ukončení predmetnej koncesnej zmluvy. Aktuálne je uvedené predmetom interných analýz a hľadá sa kompromisné riešenie. O probléme s parkovaním UNB vie, aj preto chceme iniciovať stretnutie so starostom Petržalky k tejto téme,“ uviedla pre Bratislava24 hovorkyňa UNB Petra Lániková.

Podľa UNB ide o dlhoročný problém a cieľom stretnutia je povedať si, aké sú možnosti využitia pozemkov v okolí nemocnice, či už v správe UNB, alebo mestskej časti Petržalka v súvislosti s parkovaním.

Cieľom je spoločne hľadať riešenie v prospech občana, ako aj návštevníkov nemocnice. Po uzavretí problematiky budeme komplexne informovať o finálnom riešení,“ dodala hovorkyňa.

Zmizlo by veľa zelene

Mestská časť Bratislava-Petržalka pre Bratislava24 uviedla, že zámer vybudovania veľkokapacitného bezplatného parkoviska so 199 parkovacími miestami bol v roku 2019 vyhodnotený mestskou časťou aj magistrátom ako nevyhovujúci z dôvodu zabratia neprimerane veľkej plochy zelene.

Garáže

„V snahe zachovať tunajšiu zeleň navrhli mestská časť aj magistrát vhodnejšie riešenie – vybudovanie dvojpodlažných parkovacích garáží. Odvtedy v tejto veci neevidujeme zo strany navrhovateľa stavby žiadny posun,“ informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Zostáva už len veriť, že problém sa vyrieši a aspoň zdravotníci si nebudú musieť v budúcnosti za parkovisko platiť alebo odstavovať auto „nadivoko“ a čeliť tak hrozbe pokuty.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Parkovanie pri nemocnici Antolská v Petržalke
11
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM