Ilustračný obrázok k článku Betónová džungľa sa mení na zelený park: Okolie bývalej Filiálky opeknieva
2
Galéria
Zdroj: HUGO BACH

Betónová džungľa sa mení na zelený park: Okolie bývalej Filiálky opeknieva

Spolu s finišovaním viac než 4-ročnej výstavby rezidenčného komplexu Urban Residence na Račianskej ulici sa medzi obytnými budovami začali prípravné práce na novom viacúčelovom parku.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Betónová džungľa sa mení na zelený park: Okolie bývalej Filiálky opeknieva

Spolu s finišovaním viac než 4-ročnej výstavby rezidenčného komplexu Urban Residence na Račianskej ulici sa medzi obytnými budovami začali prípravné práce na novom viacúčelovom parku.

Ilustračný obrázok k článku Betónová džungľa sa mení na zelený park: Okolie bývalej Filiálky opeknieva
2
Galéria
Zdroj: HUGO BACH

Definitívnu bodku za ukončením výstavby obytného komplexu Urban Residence dá nový park, ktorý investor pripravuje v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto.

Viac ako 4-ročná výstavba rezidenčného komplexu Urban Residence na Račianskej ulici sa blíži ku koncu. Medzi obytnými budovami sa začali aj prípravné práce na novom viacúčelovom parku, ktorý bude mať rozlohu 6-tisíc štvorcových metrov.

Betónová džungľa

Niekdajšie opustené a zanedbané územie v širšom centre Bratislavy prešlo premenou, ktorá dala novú tvár okolia bývalej Filiálky, ale aj celej priľahlej štvrti v Novom Meste medzi Račianskou ulicou a Istropolisom. Už pri predstavovaní návrhu obyvateľom architekti zo štúdia Compass zdôrazňovali verejný charakter vonkajších priestorov v obytnom komplexe, ktorý je dnes priechodný a ponúka služby a obchody všetkým obyvateľom z blízkeho okolia.

„Vytvoriť z Urban Residence príjemné prostredie s dobrými susedskými vzťahmi bolo našou prioritou od začiatku. Som rád, že ideme splniť aj posledný sľub, ktorým je nový park, určený na relax a vyžitie pre obyvateľov a ľudí z okolia každého veku,“ hovorí Zoltán Müller, generálny riaditeľ spoločnosti Lucron a pokračuje: „K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich obyvateľov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania.“

Park

Základom parku, ktorý má zmierniť prehrievanie prostredia, budú vzrastlé stromy v šesťmetrovom koridore s koreňovou sústavou, umiestnenou pod úrovňou terénu. Vybrané druhy stromov sú odolné voči mestskému znečisteniu, dobre udomácnené v našom podnebí: gledíčia trojtŕňová, krásne na bielo kvitnúca čerešňa vtáčia, hrab a okrasný ker tavoľník. Stromy a kríky do parku boli vyberané v spolupráci so záhradnými odborníkmi z úradu mestskej časti Bratislava – Nové Mesto. „S tvorbou zelených plôch v rôznych častiach Bratislavy máme bohaté skúsenosti, za všetky spomeniem aspoň projekt Jama alebo park Gaštanica. Tento nový park je zaujímavý aj tým, že na mieste, kde bol doslova betón, zrazu budú stromy, lavičky, detské ihrisko či ohradený výbeh pre psy. O parku na Filiálke sa v minulosti mnohí veľa narozprávali, som rád, že teraz sme sa dostali ku konkrétnemu výsledku. Vzniká tu park, ktorý bude slúžiť ľuďom,“ hovorí novomestský starosta Rudolf Kusý s tým, že nielen v Novom Meste je dôležité, aby zelene pribúdalo viac než ubúdalo a aby bola prístupná všetkým obyvateľom mesta.

Na návrhu parku Lucron spolupracoval s brnianskym krajinným ateliérom Divo. Dizajnéri mysleli na rôznorodú skladbu obyvateľov priľahlých bytov a ich potreby. Zelená plocha bude slúžiť rodičom s deťmi, mladým i starším ľuďom, ako aj psičkárom. Ihriskový mobiliár obsahuje veľké množstvo herných prvkov pre deti, a obzvlášť aj pre deti so zdravotným znevýhodnením, ako napríklad kolotoč či pieskovisko. Nechýba domček, alebo trampolína. Pre aktívny oddych budú slúžiť pingpongové stoly. Relaxačný charakter parku dotvoria lavičky so stolíkmi, pitná fontánka, či napájadlá pre psy.

Rezidenčný komplex Urban Residence sa začal stavať v októbri roku 2016. Pozostáva z dvoch domov (7 poschodový a 7p + 2 ustúpené podlažia), ktoré lícujú Račiansku ulicu. Posledná, 12-podlažná výšková budova, bude skolaudovaná na jar tohto roku.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín