Rôzne Správy

Petícia za záchranu Istropolisu: Významní architekti vyzývajú, aby ho nezbúrali

Bývalý Dom odborov sa možno stane Národnou kultúrnou pamiatkou. Aktuálne to odborníci posudzujú.

Ilustračný obrázok k článku Petícia za záchranu Istropolisu: Významní architekti vyzývajú, aby ho nezbúrali
4
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Budova Istropolisu vyvoláva medzi Bratislavčanmi vášnivé reakcie. Niektorí ju považujú za starú barabizňu a vôbec im neprekáža, že ju chce developer zbúrať. Ďalší sú však proti. O tom, že ide o ikonickú budovu, ktorá si rozhodne búranie nezaslúži, však dlhodobo vravia aj významní slovenskí architekti.

Petícia

Medzinárodná organizácia, ktorá sa zaoberá výskumom, dokumentáciou, propagáciou a ochranou pamiatok modernej architektúry, DOCOMOMO, dokonca iniciovala petíciu za záchranu Istropolisu. Podpísalo ju už mnoho významných slovenských architektov, ale aj ďalších ľudí z oblasti kultúry. Petícia je adresovaná ministerke kultúry Natálii Milanovej, primátorovi Bratislavy Matúšovi Vallovi, starostovi Nového Mesta Rudolfovi Kusému a poverenému riaditeľovi Pamiatkového úradu Radoslavovi Ragačovi.

„Obraciame sa na Vás s naliehavou žiadosťou o záchranu budovy Istropolisu v Bratislave. Dom odborov, techniky a kultúry je pozoruhodným dielom architektúry neskorého modernizmu a významnou pamätihodnosťou hlavného mesta Slovenska,“ píšu odborníci.

Národná kultúrna pamiatka

Ľudia podpísaní pod petíciou kompetentných žiadajú, aby odmietli vydať povolenia k búraniu Istropolisu a aby vytvorili priestor na dialóg developera s obyvateľmi Bratislavy a odborníkmi o obnove a integrácii Istropolisu do nového Trnavského mýta.

„Istropolis je v súčasnosti v procese posudzovania na vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku, vzhľadom na pozitívne stanovisko Komisie pre posudzovanie pamiatkového fondu Pamiatkového úrad SR, Krajského pamiatkového úradu Bratislava a na základe odborných posudkov a analýz, na ktorých sa pracuje od roku 2019. Napriek tomu dnes Istropolisu hrozí bezprostredné zbúranie,“ pripomínajú autori petície.

Istropolis má podľa odborníkov nielen architektonickú, ale aj historickú a kultúrnu hodnotu. Zbúrať ho by podľa nich bolo nesprávne.

„Apelujeme na Vás – pomôžte nám zachrániť Istropolis. Zabráňme spolu strate časti našej spoločnej pamäti, časti identity nášho hlavného mesta. Povedzme rázne STOP miznutiu hlavného mesta Slovenska. Stavebný boom Bratislavy doteraz žiaľ sprevádza bezhlavé búranie významných stavieb ako PKO, areál Cvernovky, areál Kablovky, pivovar Stein, atď. Architektúra Bratislavy odráža našu turbulentnú históriu, spája historické jadro mesta s povojnovou architektúrou moderny so súčasnými stavbami,“ uzatvárajú autori petície.

Kauza Istropolis

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM