Rôzne Správy

Ako za starých čias: V lesoch nad Bratislavou budete môcť stretnúť KONE

Zvieratá pomôžu pri zvážaní dreva v lokalite Devínskej Kobyly aj v okolí lúky Kráľova hora nad Dlhými dielmi.

Ilustračný obrázok k článku Ako za starých čias: V lesoch nad Bratislavou budete môcť stretnúť KONE
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Štátny podnik Lesy SR začal na území hlavného mesta využívať na sústreďovanie dreva kone. V júli a v auguste plánuje firma v lokalite Devínska Kobyla v okolí lúky Kráľova hora nad Dlhými dielmi výchovné a obnovné zásahy. Štátne lesy použijú šetrné metódy približovania dreva kombinovanou technológiou kôň – traktor. Dohodli sa tak s hlavným mestom Bratislava, uviedol v stredu podnik.

Silné zvieratá

„V rámci výchovných ťažieb sa snažíme nasadiť animálnu silu (kone), pomocou ktorých vieme odstrániť negatívny vplyv ťažkej techniky na lesnú pôdu, ale zároveň dosiahnuť optimálnu porastovú štruktúru a stabilitu porastov postupmi prírode blízkeho hospodárenia,“ uviedol riaditeľ výrobno-technického úseku podniku Lesy SR Ján Schürger. „Teší nás, že po dlhej dobe sa tento tradičný spôsob približovania dreva opäť vracia do bratislavských lesov,“ dodal.

Kone mali v minulosti dlhodobo dominantné postavenie pri sústreďovaní dreva, z terénu sa však z rôznych dôvodov pomaly vytrácajú a furmanov je na Slovensku málo. Kôň bol odjakživa človekom využívaný v poľnohospodárstve a lesníctve a dlhodobo lesníctvo ovplyvňoval.

Upracú po sebe

Plánované práce sú zamerané prioritne na odstraňovanie nebezpečných, poškodených, suchých a nekvalitných stromov a stromov brániacich v raste zdravým a stabilným stromom. Ide o výchovné ťažby a obnovné ťažby formou jednotlivého účelového výberu. Drevo budú štátne lesy sústreďovať na lúku Kráľova hora a následne priebežne odvážať. Po odvezení drevnej hmoty budú odvozné miesta upratané.

Dávajte si pozor!

Lesníci návštevníkov týchto lokalít upozornili, aby z dôvodu pohybu lesných mechanizmov a odvozných áut dbali na vlastnú bezpečnosť, riadili sa pokynmi lesného personálu a nevchádzali na odvozné miesta a do porastov, kde sa vykonávajú zásahy. „Tieto miesta sú označené tabuľami upozorňujúcimi na vykonávané činnosti. Taktiež žiadame návštevníkov, aby nevstupovali na uskladnenú drevnú hmotu, keďže tam hrozí nebezpečenstvo pohybu kmeňov, ktoré môžu spôsobiť poškodenie zdravia,“ upozornil vedúci lesnej správy Bratislava Martin Knurovský.

Ilustračné foto

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Kôň je v mnohých činnostiach v lese dodnes nenahraditeľný 🐎🐎 Kone mali dlhodobo dominantné postavenie pri sústreďovaní...

Posted by LESY Slovenskej republiky on Monday, July 12, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM