Správy Samospráva

Stop ďalším stavbám na Železnej studničke! Podarí sa ochrániť vzácnu lokalitu Bratislavy?

V minulosti sa na jej území objavilo viacero väčších či menších zámerov developerov, od hotela po viladomčeky pri Čatlošovej vile.

Ilustračný obrázok k článku Stop ďalším stavbám na Železnej studničke! Podarí sa ochrániť vzácnu lokalitu Bratislavy?
15
Galéria
Zdroj: TASR/Daniel Veselský

Nové Mesto vyhlásilo stavebnú uzáveru Hornej Mlynskej doliny, čiže lokality Železná studnička. Mestská časť ňou chce ochrániť územie s rozlohou 102 hektárov do doby, kým preň nebude schválený územný plán zóny (ÚPZ). Stavebná uzávera musí ešte nadobudnúť právoplatnosť. Na štvrtkovom brífingu o tom informoval starosta Nového Mesta Rudolf Kusý a vicestarosta Peter Vaškovič.

Stop ďalším stavbám

„Stavebná uzávera nie je cieľom, ale prostriedkom na to, aby do obdobia schválenia územného plánu zóny bolo toto územie ochránené pred neželanou výstavbou, neželanými zásahmi, a aby toto územie nebolo istým spôsobom napadnuté inými činnosťami,“ poznamenal Vaškovič.

Poukázal na to, že v predmetnom území sa nachádzajú hodnotné historické pamiatky chránené pamiatkovým zákonom, ale tiež hodnotné prírodné prvky s vysokou ekologickou či environmentálnou hodnotou. Platí tiež ochranné pásmo vyhlásené Pamiatkovým úradom SR. Ide o pamiatky ako Cesta na Červený most, železničný most – fragment piliera, železničná stanica, vodné nádrže či zotavovňa, teda bývalá Čatlošova vila, ale tiež o pamätník padlým vojakom z roku 1866 nachádzajúci sa na Kamzíku.

Vzácna lokalita

Podľa vicestarostu má samospráva konkrétnu predstavu o tom, ako by toto územie malo v budúcnosti vyzerať. Rozvoj sa má týkať najmä športových, rekreačných a oddychových aktivít. Mestská časť preto od roku 2016 pracuje na obstaraní územno-plánovacej dokumentácie zonálneho charakteru, ktorá má predstavy priblížiť do realizácie. Do doby jej spracovania a schválenia by samospráva chcela, aby ochranu územia zabezpečila stavebná uzávera, ktorú stavebný úrad vyhlásil špeciálnym územným rozhodnutím.

„Je to hodnotné miesto nielen pre nás Novomešťanov a mestskú časť, ale pre celú Bratislavu. Mnohé metropoly nám závidia, že na okraji nášho mesta je les,“ skonštatoval Kusý s tým, že v lokalite sa v minulosti objavilo viacero väčších či menších zámerov developerov, od hotela po viladomčeky pri Čatlošovej vile. Územie si podľa neho zaslúži mimoriadnu ochranu.

Stavebná uzávera ešte nie je právoplatná, verejnosť ju môže pripomienkovať.

Viac o prírode v Bratislave a okolí

Mestské lesy v Bratislave, Bratislavský lesopark, Železná studnička, Kamzík
46
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM