KAW Rôzne Správy

Zdieľané bicykle sa v Rači využívajú iba pár dní. A už vznikajú problémy!

Bicykle ľudia odstavujú kade tade po uliciach. Jeden dokonca "zaparkoval" aj v korune stromu.

Ilustračný obrázok k článku Zdieľané bicykle sa v Rači využívajú iba pár dní. A už vznikajú problémy!
4
Galéria

V Rači spustili službu zdieľaných bicyklov len pred pár dňami, v pondelok 1. júna. Už prvý deň sa objavili na uliciach bicykle, ktoré boli nesprávne odstavené, či dokonca „zaparkované“ v korune stromu. Zdá sa, že v mestskej časti hrozí podobný scenár ako ten so zelenými kolobežkami.

Odhodené bicykle

V Rači sa nachádzajú vzdialenejšie lokality, ktoré nie sú dostatočne obsluhované MHD a verejné bicykle môžu pomôcť k lepšej mobilite po meste a dostupnosti k zastávkam električky či vlaku. Systém zdieľaných bicyklov spoločnosti Antik bikesharing funguje na princípe free-floatingu, čo znamená, že užívateľ môže bicykel odložiť kdekoľvek v rámci vymedzenej zóny.

Niektorí Račania si však odloženie bicykla vysvetlili po svojom. Bicykle ste mohli už v prvý deň ich používania nájsť hodené na zemi či len tak položené na tráve. Jeden „expert“ dokonca dopravný prostriedok zavesil do výšky na konár stromu.

Pravidlá treba dodržať!

Reakcia račianskej samosprávy na seba nenechala dlho čakať a na ich stránke na sociálnej sieti prízvukujú, ako sa má správne bicykel zaparkovať.

„Zdá sa, že je dôležité si pripomenúť, že jazdu je potrebné ukončiť v stanovenej zóne a bicykel odparkovať na dobre viditeľnom a verejne dostupnom mieste,“ píše račianska samospráva.

„Bicykel uložte tak, aby nezavadzal chodcom, autám ani iným cyklistom. Odporúčame miesta na kraji chodníkov alebo pri stojanoch na bicykle. Ak je na jednom mieste viac bicyklov, tak ich ukladajte za sebou, nie vedľa seba, pretože majú tendenciu padať. Ak nájdete spadnuté bicykle, tak ich zodvihnite alebo nám dajte vedieť,“ upozorňuje mestská časť.

Pod fotkami nesprávne odparkovaných bicyklov sa na sociálnej sieti rozpútala búrlivá diskusia. „Myslím, že to je skôr o tom, že sa užívatelia ešte musia naučiť bicykle správne odkladať. Budovať dokovacie stanice na vybraných miestach tiež nie je šťastné riešenie, pretože rôzne problémy vznikajú aj so samotným zadokovaním. V iných mestách sa naučili takéto bicykle časom správne odkladať a nie je problém,“ píše Michal

„Pred MÚ v Rači ich zhodili takí cca 13-roční frackovia, ktorým to bolo strašne smiešne a na upozornenie vôbec nereagovali,“ popisuje svoju skúsenosť Zuzana.

Zostáva veriť, že používatelia zdieľanej dopravy sa umúdria, vstúpia si do svedomia a uvedomia si, aká je táto služba užitočná a využívať ju možno iba s funkčnými bicyklami.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM