Rôzne

Zázrak z prírody: Viete, kam sa v Bratislave vybrať na bazu?

Známa rastlina rozkvitá práve v tomto období. Bazu niektorí zbierajú pre jej liečivú silu, iní zase pre jej využitie v kuchyni. Ak ju chcete nájsť, stačí sa poobzerať vo svojom okolí. Všestranná rastlina kvitne možno i pod vašimi oknami.

Ilustračný obrázok k článku Zázrak z prírody: Viete, kam sa v Bratislave vybrať na bazu?
Zdroj: Dnes24.sk

Baza čierna je krík, ktorý v našich končinách nájdete rásť hneď na viacerých miestach. Okolie púta voňavou korunou a bledožltými kvetmi, neskôr čiernymi bobuľami, ktoré vyrastajú v strapcoch.

Používa sa na rôzne účely, účinná je proti nachladnutiu, keďže obsahuje vitamíny C a B, pôsobí ako antioxidant a spomaľuje proces starnutia buniek. Na liečebné účely sa využívajú kvety, aj plody.

Nájsť bazu v Bratislave môžete v širokom spektre krovinatých porastov popri lesoch, pod hradom Devín, priamo pod oknami panelákov v Lamači, v okolí petržalského Draždiaku, popri Dunaji a napríklad tiež nad Peknou cestou v Rači.

Pozor však, často sa vyskytuje aj pri cestných komunikáciách a vzhľadom na každodenné plyny z výfukov áut sa zber v týchto lokalitách neodporúča.

Z bazy sa dajú pripraviť rôzne chutné špeciality. Jednou takou je aj domáci bazový sirup, no vyrába sa z nej napríklad aj šumivý nápoj, med a dokonca aj víno.

Recept na domáci sirup z bazy vám prezradíme už v nedeľu.

Čítajte tiež: Bratislava bude mať chladničky na ulici. Plné jedla a pre každého

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie