KAW Rôzne Správy

Zaujímavý ÚKAZ neďaleko Bratislavy: Ľudí zaskočil "prachový diabol" + VIDEO

"Dust devil“ je známy aj z povrchu Marsu, kde okrem iného dokáže očistiť solárne panely pozemských sond a tak predlžovať ich životnosť.

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavý ÚKAZ neďaleko Bratislavy: Ľudí zaskočil "prachový diabol" + VIDEO
Zdroj: imeteo.sk

Jav, ktorý sa podobá na tornádo, zazreli na poliach včera popoludní ľudia v okolí obce Hrubá Borša. Počas leta sa takýto vzdušný vír prachu môže objaviť prakticky kdekoľvek. Informoval o tom portál Imeteo.

Prachový diabol

Vzdušný vír vzniká nad prehriatou časťou zemského povrchu. Sila vztlaku vetra pri takomto jave môže dosiahnuť 50 – 100 kilometrov za hodinu.

„Pozorovať ho môžeme aj na našom území, najmä počas horúcich letných dní, a to nad prehriatym asfaltom, betónom či nad poľami po žatve. Väčšinou ide o neškodný jav. Ojedinele sa však môžu vyskytnúť aj silnejšie víry, ktoré majú silu podobnú malému tornádu,“ vysvetľuje Imeteo.

"Prachový diabol“ je známy aj z povrchu Marsu, kde okrem iného dokáže očistiť aj solárne panely pozemských sond a tak predlžovať ich životnosť.

„Dust devil“ nespôsobil pri Senci včera žiadne škody. „Lievik, ktorý sa pri ňom vytvoril, bol však pomerne výrazný,“ konštatuje Imeteo.

Zdroj: imeteo.sk

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM