MAK Od Vás

Spoveď gamblera: Prohibícia je len na smiech. Zákaz hazardu nič nerieši, varuje psychologička

Je zákaz hazardu len bezbrehým populizmom? Odborníci aj gambleri varujú pred oveľa horším nebezpečenstvom.

Ilustračný obrázok k článku Spoveď gamblera: Prohibícia je len na smiech. Zákaz hazardu nič nerieši, varuje psychologička
Zdroj: TASR

V súvislosti s petičnou akciou iniciatívy Zastavme hazard, ktorá bude počas parlamentných volieb zbierať podpisy pod petíciu za úplný zákaz hazardu v Bratislave, sa redakcia Dnes24 pýtala ľudí, ktorí majú skúsenosť s hazardom takpovediac „z prvej ruky“.

Je prekvapujúce, že zákaz vôbec neschvaľujú. Vyliečený gambler Michal Morávek z Bratislavy tvrdí, že pre patologických hráčov žiadne zákazy neplatia.

„Ak človek nie je vnútorne presvedčený o tom, že mu hazard škodí a má sa od neho držať čo najďalej, nijaké zákazy mu nepomôžu," vysvetľuje Morávek a vie, o čom hovorí. Prišiel o rodinu aj majetok a problémy ho dohnali až k pokusu o samovraždu, po ktorom mu ostala jediná zdravá končatina.

Napriek tomu vraví, že by dokázal hrať aj s tou jednou rukou a keby chcel, za automatmi by cestoval aj na opačný koniec republiky. Vysvetľuje, že „pre problematických hráčov je prohibícia len na smiech a rozvíja akurát ich vynaliezavosť rovnako, ako keď sa pred sto rokmi pokúšali v USA zakázať alkohol."

Morávek dnes ľuďom s podobným osudom pomáha a radí, ako sa dostať von z tohto začarovaného kruhu.

„Prvý krok môže byť napríklad telefonát na Linku pomoci pri problémoch s hraním (0800 800 900), kde o pomoc môže požiadať hráč alebo jeho rodina,“ radí Morávek.

Zákaz nie je riešenie

Úplný zákaz hazardu považuje za krok vedľa aj Jana Žemličková, riaditeľka socio-rehabilitačnej starostlivosti v Sanatóriu AT v Bratislave.

„Skúsenosti s prohibíciou nás varujú, aby sme neopakovali chyby z minulosti. Zákaz závislým nepomáha, pretože nemôže nahradiť vnútornú motiváciu na rozhodnutie prestať hrať,“ a vysvetľuje to na príklade, ako by asi dopadla absolútne dokonalá prohibícia tínedžerov: zamknúť ich doma až do dospelosti.

„Takýto návrh je skôr hlúposť, ako riešenie,“ dodáva psychologička.

Za najväčšiu hrozbu v budúcnosti považuje Žemličková online hranie na internete, pretože je to najmenej kontrolovaný trh.

„Ruší bariéru prístupu a kontroly – najmä vekovej hranice, frekvencie a herného zaujatia, pričom najviac ohrozená je mladšia populácia,“ hovorí o skúsenostiach zo svojej klinickej praxe.

V súvislosti s týmto varovaním odborníčky je preto zarážajúce, prečo mestá jedno po druhom sprísňujú alebo rovno likvidujú kamenné prevádzky s hazardom, kým štát uvoľňuje pravidlá pre prevádzku online kasín.

Dôležitým faktom ostáva aj to, že kým z herní putujú každoročne milióny eur do rozpočtov miest a obcí, peniaze z internetového hazardu idú priamo do deficitného štátneho rozpočtu.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM