Rôzne Správy

Začiatok zelenej éry: V Bratislave vyrastie VÝNIMOČNÝ logistický park

Logistické parky sú pre ich vzhľad zväčša tŕňom v oku miestnej komunity. Tento by mal byť iný.

Ilustračný obrázok k článku Začiatok zelenej éry: V Bratislave vyrastie VÝNIMOČNÝ logistický park
Zdroj: visionpark.sk

V Bratislave vyrastá logistický park VisionPark, ktorý má v sebe spojiť ekológiu, udržateľnosť i „zelenú“ budúcnosť. V halách majú byť situované sklady, ľahká priemyselná výroba a administratívne priestory.

Zelená éra

Premena klasických priemyselných budov na zdravé projekty a takisto efektívne využitie slnečnej energie či dažďovej vody odľahčí našu planétu a zároveň obohatí svet priemyselných budov o nové inovatívne riešenia,“ konštatuje výkonný riaditeľ developerskej spoločnosti DOAS Tomáš Šesták.

Spoločnosť poukazuje na to, že logistické parky sú zväčša tŕňom v oku miestnej komunity, pretože esteticky nekorešpondujú s okolím.

VisionPark má preto prekročiť „prah industriálneho stereotypu“ a vstúpiť do éry zelených logistických parkov, ktoré majú okrem iného dbať na životné prostredie.

Chce byť zároveň inšpiráciou pre rekonštrukcie okolitých parkov.

Projekt VisionPark premieňa slnečnú energiu cez fotovoltiku na elektrickú energiu a cez distribútora sa spätne dostáva zelená energia až k zákazníkom. Rovnako sa uplatní aj zadržiavaná dažďová voda, ktorá ostáva v prostredí. Využitie vetra je v štádiu riešenia, môže dopomôcť k energetickej sebestačnosti. Kombináciou týchto technológií sa podľa developera uhlíková stopa v parku môže blížiť k nule.

Blízko diaľnice

Stavebné povolenie bolo vydané na výstavbu troch hál s výmerou viac ako 16 000 štvorcových metrov. Park sa nachádza v lokalite Žabí majer, v blízkosti diaľničných výjazdov D1 a D4.

Ukončenie výstavby je plánované na september.

Po Bratislave by mali pribudnúť podobné projekty aj v ďalších mestách, napríklad v Senci, Trnave či Nitre.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM