Správy Samospráva

Koniec 15-minútovým lístkom: Po novom sa MHD odveziete krátku trasu drahšie

Na mnohé nahnevané reakcie ľudí reagoval už aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Aké sú jeho argumenty?

Ilustračný obrázok k článku Koniec 15-minútovým lístkom: Po novom sa MHD odveziete krátku trasu drahšie
7
Galéria
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Kampaň hlavného mesta vyzerá na prvý pohľad skvelo a mnoho ľudí potešilo, že ročné električenky zlacnejú z 264,2 eur na 199 eur. Ak však využívate MHD iba niekoľkokrát do týždňa na kratšie trasy v rámci mesta, takéto zlacnenie vám príliš nepomôže. Práve naopak, aj za kratšiu trasu zaplatíte viac. Rušia sa totiž 15-minútové cestovné lístky.

Nie všetci sú nadšení

Na mnohé nahnevané reakcie ľudí reagoval už aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. „Skladba cenníka je zároveň kompromisom z pohľadu, kde ubrať a kde pridať. Zjednodušene, je to dobrá správa pre tých, ktorí verejnou dopravou cestujú pravidelne, napríklad do práce. Aby sme to ale mohli urobiť, tí, ktorí cestujú verejnou dopravou len občas a len na krátke vzdialenosti zaplatia trochu viac,“ píše Vallo na sociálnej sieti.

Argumentuje tiež tým, že ceny lístkov na MHD sa od roku 2015 nemenili a úprava cien bola nevyhnutná. „Nechceli sme, aby to bolo iba o zdražení. Po zrušení 15-minútového lístka bude síce najlacnejší jednorazový lístok stáť o 20 centov viac, ročná električenka však bude výrazne lacnejšia, až o 65 eur. Je to významná úspora pre tisícky obyvateliek a obyvateľov, ktorí pravidelne cestujú MHD,“ vysvetľuje Vallo.

Polhodinový lístok nezdražie

Poteší azda fakt, že cena súčasného polhodinového jednorazového lístka sa nemení. Vallo vysvetľuje, že ak by aj 15-minútový lístok zostal zachovaný, musela by sa jeho cena tak či tak navýšiť. „Takto, okrem výrazne lacnejšej ročnej električenky, nezdražie aj jeden typ základného jednorazového lístka,“ dodáva primátor.

Úprava cestovného má pomôcť bratislavskému dopravnému podniku znížiť prehlbujúcu sa stratu a zároveň v konečnom dôsledku komplexná zmena cenníka robí verejnú dopravu lacnejšou pre tých, ktorí ju denne využívajú.

Hlavné mesto tiež uvádza, že lacná ročná električenka bude atraktívna aj pre tých, ktorí do Bratislavy dochádzajú autom. Držitelia predplatného lístka na MHD budú môcť parkovať na záchytných parkoviskách za zvýhodnenú cenu. Vytvoria sa tak podmienky pre ďalšie odbremenenie bratislavských ulíc od tisícok áut, ktoré denne dochádzajú do mesta.

Zdroj: Bratislava - Magistrát

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM