Rôzne

Výrub stromov v ochrannom pásme plynovodu v Karlovej Vsi bude minimalizovaný

Karlova Ves informovala o plánovanom výrube troch desiatok zdravých stromov. Z pôvodnej hrozby budú napokon rúbať len dva stromy a tri kríkové dreviny.

Ilustračný obrázok k článku Výrub stromov v ochrannom pásme plynovodu v Karlovej Vsi bude minimalizovaný
4
Galéria
Zdroj: Bratislava - Karlova Ves

Z pôvodnej hrozby vyrúbania troch desiatok stromov v Karlovej Vsi sa z dôvodu nevyhnutného odstránenia porastov, ohrozujúcich bezpečnosť siete plynovodu, budú napokon rúbať len dva stromy a tri kríkové dreviny. Potvrdil to hovorca spoločnosti SPP – distribúcia Milan Vanga v súvislosti s informáciou o výrube drevín, zasahujúcich do ochranného pásma plynovodu.

Dôkladná obhliadka

Začiatkom týždňa informovala Karlova Ves o plánovanom výrube troch desiatok zdravých stromov na uliciach Adámiho, Gabčíkova, Hodálova, Janotová či Kuklovská. Staré a zdravé ihličnaté stromy, ale i brezy, lipy, buky či hraby mali padnúť v dôsledku rekonštrukcie plynovodného potrubia. „Požiadali sme spoločnosť SPP – distribúcia, aby prehodnotila rozsah plánovaného výrubu,“ informovala v pondelok (18.2.) starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Hovorca spoločnosti Milan Vanga informoval, že spoločnosť komunikuje so samosprávou v takýchto prípadoch dopredu. Tak tomu bolo podľa jeho slov i v tomto prípade, po prvom stretnutí sa v utorok (19.2.) konala aj obhliadka v teréne. „Po dôkladnej obhliadke a analýze možných riešení, s cieľom čo najviac obmedziť výrub drevín, sme dospeli k záveru, že neakceptovateľné riziko bezpečnej a spoľahlivej prevádzky plynovodu predstavujú iba dva stromy a tri kríkové porasty,“ uviedol Vanga. „Predmetné dreviny sú vysadené priamo nad súčasným plynovodom a ich nútený výrub priamo nesúvisí s rekonštrukciou plynovodu. O tejto skutočnosti sme informovali zástupcov samosprávy,“ do­dal.

Prioritou je ochrana zdravia a majetku osôb

Zdôraznil, že spoločnosť dbá pri všetkých svojich činnostiach súvisiacich s distribúciou plynu na dodržiavanie zásad ochrany prírody. Upozornil ale zároveň, že prioritou je ochrana zdravia a majetku osôb, a preto je v špecifických prípadoch potrebné rizikové dreviny odstrániť. „Zákon o energetike umožňuje prevádzkovateľovi distribučnej siete odstraňovať stromy a porasty, ktoré svojím koreňovým systémom ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť energetických zariadení, a tým vznik možného bezprostredného ohrozenia zdravia a značnej škody na majetku. Zároveň vždy zdôrazňujeme aj nevyhnutnosť vytyčovania sietí pred každým zámerom novej výsadby,“ uviedol hovorca SPP – distribúcia.

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku a Instagrame.

Stromy, ktorým hrozí výrub v Karlovej Vsi
4
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM