Aktualizované Kultúra

Vyľudnené mestá na fotografiách. Výstava zachytáva, ako korona zmenila Prahu a Bratislavu

Koronakríza inšpiruje mnohých umelcov. Dvaja fotografi zachytili smutného ducha prázdnych metropol.

Ilustračný obrázok k článku Vyľudnené mestá na fotografiách. Výstava zachytáva, ako korona zmenila Prahu a Bratislavu
Zdroj: České centrum

Mestá bez nás… Sú prázdne a smutné. Majú celkom inú atmosféru ako za bežných okolností. Dvaja fotografi – Čech Karel Cudlín a Slovák Peter Korček nafotili vyľudnenú Prahu a Bratislavu. Výstavu ich krásnych fotografií si môžete pozrieť na Hviezdoslavovom námestí.

Verejná výstava

„Je to po dvoch mesiacoch prvá verejná výstava, samozrejme, odkonzultovaná s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ povedal Ernest Huska z oddelenia kultúry Miestneho úradu Starého Mesta. To je spolu s Českým centrom a Českou ambasádou organizátorom výstavy.

Panely s fotografiami budú umiestnené medzi stromami oproti budove Českej ambasády. Čiernobiele fotky českého fotografa Karla Cudlína zachytávajú pražské námestia a zákutia, farebné snímky slovenského autora Petra Korčeka zasa ulice vyľudnenej Bratislavy.

Symbolické prepojenie

„Výstavu sme spoločne s fotografmi pripravovali v čase, kedy bolo centrum Bratislavy úplne prázdne. Fotografie už inštalujeme v dňoch, kedy sa obyvatelia Bratislavy na Hviezdoslavovo námestie vracajú. Cesty medzi Bratislavou a Prahou dočasne možné nie sú, ale o to väčší význam má symbolické prepojenie oboch metropol prostredníctvom objektívov renomovaných fotografov,“ hovorí Vilma Anýžová, riaditeľka Českého centra Bratislava.

Zaujímaví autori

Peter Korček a jeho o 20 rokov starší kolega Karel Cudlín sú pozoruhodní autori. Karel Cudlín sa do povedomia verejnosti dostal ako jeden z osobných fotografov prezidenta Václava Havla. Vo svojich cykloch dokumentoval aj odsun sovietskych vojsk, Ukrajinu, Rómov, alebo povstanie vo Valdickej väznici. Petra Korčeka zaujíma najmä mesto. Ťažiskom jeho tvorby je neustále meniaca sa krajina mesta, ktorá je v pozitívnom aj negatívnom zmysle zasiahnutá rozsiahlymi a intenzívnymi urbanistickými aktivitami človeka.

„Spoločný foto projekt o Prahe a Bratislave v čase pandémie. Je mi veľkým potešením vystavovať s Karlom Cudlinom. Príďte sa pozrieť na Hviezdko,“ pozýva Peter Korček,

Opora

Výstava veľkoformátových fotografií bude na Hviezdoslavovom námestí od stredy 13. mája do 10. júna. Môžete si porovnať, ako obe mestá zasiahla pandémia. V mnohom sú na tom podobne.

„Oslovila ma myšlienka česko-slovenskej výstavy fotografií Prahy a Bratislavy v týchto neľahkých časoch pandémie. Oba naše národy prepojené spoločnou minulosťou sú dnes rovnako zasiahnuté touto novou situáciou. Vnímam ako dôležité vzájomne túto situáciu zdieľať a uvedomiť si, že napriek nemožnosti slobodne prekračovať hranice, sme si stále oporou,“ uzavrel veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Tomáš Tuhý.

Viac informácií o výstave nájdete aj na facebooku.

Mestá bez nás
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie