Eva Sládková Rôzne Správy

Vodu z okolia Istrochemu nepoužívajte ani na sprchovanie! Varujú aktivisti

Kauza Istrochem neutícha. Každým dňom sa dozvedáme nové skutočnosti o tom, aká je voda v jeho okolí nebezpečná.

Ilustračný obrázok k článku Vodu z okolia Istrochemu nepoužívajte ani na sprchovanie! Varujú aktivisti
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Prítomnosť pesticídov mnohonásobne prekračuje limity v studniach v okolí areálu spoločnosti Istrochem. Mimoparlamentná strana Spolu tak v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie.

Aktivisti dali spraviť rozbor vody zo studne v obytnej zóne v Mierovej kolónii v Bratislave. Rozbor potvrdil prekročenie úrovne pesticídov až 199-násobne.

„Kontaminácia preukázateľne opustila areál Istrochemu a je možné, že už roky ohrozuje zdravie obyvateľov okolia, najmä Nového Mesta a Ružinova,“ skonštatovala odborníčka pre životné prostredie strany Spolu Tamara Stohlová.

Pesticídy

Ukázalo sa, že voda nielenže nie je vhodná na pitie, ale dokonca ani na sprchovanie, či dokonca na použitie do bazénov.

„Pesticídy sa totiž ľahko dostávajú do tela aj cez kožu,“ varuje miestny poslanec Nového Mesta Pavol Troiak a dodáva: „Neodporúčame ňou ani zalievať zeleninu v záhrade.“

Environmentalisti hovoria o ekologickej katastrofe, ktorú majú na svedomí bývalé Chemické závody Juraja Dimitrova, neskôr Istrochem. Dnes je väčšinový vlastníkom fabriky český premiér, podnikateľ slovenského pôvodu Andrej Babiš. Istrochemu sa podarilo výsledky výskumu, ktorý hovorí o masívnej kontaminácii, utajiť na 10 rokov.

Spolupráca

Problém je veľký a jeho riešenie si vyžaduje kooperáciu štátu so samosprávou.

„Spolupráca je kľúčová, preto som predložil minulý týždeň na zasadnutí miestneho zastupiteľstva uznesenie, ktorým žiadame starostu Nového Mesta Rudolfa Kusého, aby zvolal stretnutie so starostom Ružinova, primátorom Bratislavy, zástupcami Ministerstva životného prostredia a Bratislavského samosprávneho kraja,“ dodáva Pavol Troiak s tým, že uznesenie poslanci prijali a starosta ho musí splniť do konca júla. Na pracovnom stretnutí sa má prebrať aj možnosť, aby obyvatelia dostali nádoby na zber dažďovej vody, keďže to je vhodná alternatíva na zavlažovanie záhradok pri súčasnej klimatickej kríze.

Spolu podáva aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z trestného činu ohrozenia a poškodenia životného prostredia, uviedol predseda strany Juraj Hipš. Zároveň podávajú aj sťažnosť na nečinnosť orgánov, ktoré mali vo veci konať.

Rýchle správy

Najčítanejšie