Streda 24. júl 2019 Vladimír  19 °C
Rôzne

Vo Vajnoroch má vyrásť park s pamätníkom Jána Pavla II.

O tom, ako bude park spolu s pamätníkom vyzerať, majú rozhodnúť Vajnorčania. Zverejnené budú tri architektonické návrhy.

Ilustračný obrázok k článku Vo Vajnoroch má vyrásť park s pamätníkom Jána Pavla II.
Zdroj: TASR

V mestskej časti Vajnory má vyrásť na území Starého letiska pamätník pápeža Jána Pavla II. Stane sa tak na počesť jeho prvej návštevy Slovenska. O podobe pamätníka majú rozhodnúť Vajnorčania.

Vajnorčania rozhodnú

„Podnet zachovať odkaz Jána Pavla II. prišiel od bývalého vedenia mestskej časti. My sme túto ideu rozpracovali a stojíme za zámerom vybudovať na Starom letisku pamätník, ktorý nám bude túto vzácnu návštevu pripomínať,“ povedal investičný manažér skupiny Nordic Investors Pavel Lupínek. Spolu s pamätníkom má byť vybudovaný aj park.

O tom, ako bude park spolu s pamätníkom vyzerať, majú rozhodnúť Vajnorčania. Na webe novevajnory.sk budú zverejnené tri architektonické návrhy, z ktorých majú obyvatelia mestskej časti vyberať ten, ktorý by investor zrealizoval. „Vajnorčania rozhodnú o podobe pamätníka, ktorý by vyrástol na mieste, kde takmer pred 30 rokmi pápež pokľakol a pobozkal slovenskú zem. Víťazný návrh súčasne prediskutujeme s vedením a zastupiteľstvom mestskej časti,“ podotkol Lupínek.

Developerský projekt

Pápež Ján Pavol II. navštívil po prvý raz Slovensko v apríli 1990, kedy si prišiel uctiť pamiatku vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Na území vajnorského Starého letiska celebroval slávnostnú omšu, ktorej sa zúčastnili státisíce veriacich.

V lokalite Starého letiska vo Vajnoroch plánuje finančná skupina Nordic Investors realizovať developerský projekt Nové Vajnory. Ten predstavuje komplexnú občiansku vybavenosť, služby, reštaurácie, kaviarne, obchody, rezidenčné bývanie v podobe individuálnej i menšej bytovej výstavby, športové a odpočinkové aktivity. Investor ráta aj so zdravotnými zariadeniami, kanceláriami a administratívou, školou a materskými školami. Plánuje aj výstavbu nového jazera s plážami.

Dve referendá

Nie všetci obyvatelia Vajnôr však s touto plánovanou výstavbou súhlasia. V sobotu 8. decembra sa v mestskej časti budú konať dve referendá. V rámci jedného sa budú môcť Vajnorčania vyjadriť, či súhlasia so zmenou funkcie plochy Starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy. Toto referendum inicioval Juraj Ondruška, ktorý v novembrových komunálnych voľbách neúspešne bojoval o post starostu mestskej časti. Za vyhlásenie referenda predložil petíciu s 1107 podpismi.

Končiaci starosta Vajnôr a neúspešný kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva uviedol, že celú vec okolo referenda vníma ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. Vyjadrila sa aj spoločnosť Nordic Investors, ktorá odmieta tvrdenia, že projekt Nové Vajnory zabráni rozvoju športu a rekreácie na území Starého letiska. Petíciu za vyhlásenie miestneho referenda považuje len za predvolebnú kampaň jej iniciátora, pričom je podľa investora zavádzajúca.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR