Správy Samospráva

VIZUALIZÁCIE: Zanedbaná lokalita so smutnou históriou sa premení na atraktívny areál

Projekt ráta so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia.

Ilustračný obrázok k článku VIZUALIZÁCIE: Zanedbaná lokalita so smutnou históriou sa premení na atraktívny areál
8
Galéria
Zdroj: Bratislavský samosprávny kraj

Rozsiahly priestor v lokalite bývalej továrne na bratislavskej Patrónke by sa mal v najbližších rokoch premeniť na viacúčelový areál s využitím pre školstvo, kultúru, umenie, športové podujatia, či ďalšie voľnočasové aktivity. Ideový zámer, ktorý Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pripravuje v spolupráci so súkromným sektorom, pamätá aj na pripomenutie histórie tohto územia. Prvé viditeľné výsledky revitalizácie majú byť realitou v roku 2022.

Zanedbaný areál

V súčasnosti sú budovy, ktoré sú v areáli patriacom BSK, parciálne prenajímané menším podnikom. Väčšinovým správcom je zariadenie sociálnych služieb Rosa, pričom v území sa okrem iného nachádza špeciálna škola, odborné učilište, internát, školský klub i rehabilitačné stredisko. „Areál je oplotený, disharmonický a nesúrodý, bez adekvátnej údržby a jednotlivé objekty postupne chátrajú. Napriek svojmu potenciálu pôsobí lokalita ako uzavretý opustený ostrov,“ priblížil projektový manažér BSK Tomáš Liška.

Projekt ráta so zachovaním historických stavieb, či už väčších, alebo viacerých menších objektov, ktoré majú svoje hodnoty a spoločne tvoria celkový kontext prostredia. Nové budovy majú funkčne i esteticky doplniť tie pôvodné. Vynovený priestor bude určený pre širokú verejnosť i pre Domov sociálnych služieb Rosa.

Smutná história

Má tu vzniknúť aj nová škola a kultúrno-kreatívne centrum pre ľudí z blízkeho aj vzdialenejšieho okolia. Nezabudne sa ani na pripomienku smutnej histórie územia z čias druhej svetovej vojny, keď na tomto mieste bolo zriadené koncentračné stredisko pre Židov. Do koncentračného tábora v Osvienčime odtiaľ previezli 8-tisíc židovských obyvateľov. „Kraj plánuje na tomto mieste vybudovať pietne miesto – pamätník reflektujúci na túto etapu histórie,“ dodal Liška.

Poslanci BSK budú o projekte rokovať na decembrovom rokovaní krajského zastupiteľstva.

K pozemku na Patrónke sa viaže bohatá história. Názov vznikol začiatkom 20. storočia a bol hovorovým označením pre továreň na patróny, ktorú založil viedenský podnikateľ Juraj Roth. V roku 1918 prevzal továreň československý štát a z bezpečnostných dôvodov bola v rokoch 1935 – 1938 postupne likvidovaná. V lokalite sa nachádzala aj Kühmayerova továreň remeselníka Františka Kühmayera, kde po 2. svetovej vojne slovenské závody technického skla vyrábali vianočné ozdoby.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie