Rôzne

Víkend otvorených parkov a záhrad 2019: Prejdite sa po zelených oázach mesta

Ústrednou témou tohto ročníka podujatia je Záhrada a jej živočíšna ríša. Pre všetky parky a záhrady je totiž otázka biodiverzity veľmi dôležitá.

Ilustračný obrázok k článku Víkend otvorených parkov a záhrad 2019: Prejdite sa po zelených oázach mesta
7
Galéria

Aj tento rok môžu obyvatelia a návštevníci Slovenska navštíviť parky či záhrady so zaujímavými príbehmi, sprístupnené počas prvého júnového víkendu v rámci medzinárodného podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad. Novinkou v hlavnom meste sú tematické prehliadky po vybraných okruhoch s odborným sprievodcom.

Záhrada a jej živočíšna ríša

Už 11. ročník tejto akcie, ktorej cieľom je prezentovať a zdôrazňovať hodnoty našich parkov a záhrad a zapájať ľudí do ich aktívnej ochrany sa koná na celom Slovensku cez víkend 1. až 2. júna 2019. Podujatie na Slovensku je súčasťou medzinárodnej iniciatívy venovanej najmä historickým parkom a záhradám, do ktorej sa vrátane Slovenska zapája 19 krajín Európy.

Ústrednou témou tohto ročníka podujatia je Záhrada a jej živočíšna ríša. Pre všetky naše parky a záhrady je otázka biodiverzity veľmi dôležitá. Aby sme vytvorili živú záhradu, plnú užitočných živočíchov, je potrebné pestovať zdravo a bez využívania chémie. Ochranou parkov a záhrad chránime aj ich živočíšnu ríšu, ktorá je síce často veľmi nenápadná, ale jej funkcia je nenahraditeľná!

Otvoria aj súkromné záhrady

Pod hlavičkou VOPZ sa v rámci Slovenska predstaví celkom 101 lokalít, ktoré sú zaujímavé svojou históriou, záhradným dizajnom a architektúrou, ekologickým či aktívnym prístupom vlastníka, zbierkami rastlín ale i nevšedným príbehmi, ktoré sa k nim viažu.

Počas VOPZ môžu návštevníci zhliadnuť verejné i súkromné lokality – historické parky a záhrady, ukážkové prírodné záhrady, ovocné sady, škôlky, zelené námestia, arboréta alebo aj krásne udržiavané školské záhrady. Veľa z nich je verejnosti počas roka neprístupných.

Obľúbené podujatie organizuje nezisková organizácia Národný Trust n.o., ktorej poslaním je obnova, ochrana a sprístupňovanie prírodných a kultúrnych pamiatok a lokalít na Slovensku.

Myšlienku prezentácia a zdôrazňovania hodnôt parkov a záhrad, ich ochranu a obnovu budú môcť návštevníci podujatia podporiť darovaním dobrovoľného príspevku a ako poďakovanie získajú odznaky či magnetky s nápisom Priateľ parkov a záhrad.

Zoznam zapojených bratislavských parkov a záhrad, spolu s programom podujatia nájdete TU.

Víkend otvorených parkov a záhrad
7
Galéria

Ak chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie