Aktualizované Rôzne Správy

VIDEO: Stupavčania sú na zver zvyknutí. PAROHÁČI v centre však zaskočili aj domácich

Daniel škvrnitý nie je pôvodný druh zveri v našich podmienkach. Má špecifické správanie.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO: Stupavčania sú na zver zvyknutí. PAROHÁČI v centre však zaskočili aj domácich
Zdroj: facebook.com/Miroslav Bartoš

Je známe, že smerom na Záhorie sa v lesoch a na lúkach pasú početné stáda vysokej zveri. To, že vybehnú často aj k diaľnici, si nemožno nevšimnúť. Ich návšteva v samotnom centre Stupavy však poriadne prekvapila aj domácich.

Poriadne sa rozmnožili

Svoje skúsenosti s danielmi majú aj pracovníci Chránenej krajinnej oblasti Záhorie (CHKOZ).

Na vysoký počet danielej zveri sa nášmu pracovisku sťažujú občania mesta Stupava, občania pod Malokarpatských obci, príslušníci dopravnej polície, z dôvodu ohrozovania účastníkov cestnej premávky,“ uviedli už dávnejšie pre portál NaZahori.

Ako vysvetľujú ochranári, daniel škvrnitý nie je pôvodný druh zveri v našich podmienkach. Má odlišné správanie ako pôvodné druhy bylinožravcov (srnec a jeleň).

Pochádza z oblasti Stredozemného mora, kde dokáže prežiť na ostrovoch bez povrchovej vody. Ďalej nemá územné nároky do tej miery, že by si ich obhajoval v rámci vnútrodruhovej konkurencie. To mu na rozdiel od pôvodných druhov umožňuje na pomerne malej ploche vytvárať podstatne početnejšiu populáciu. Pre túto vlastnosť v krajinách s tradičným poľovníctvom, ako je Nemecko či Rakúsko, povolili daniele chovať iba na farmách a v oplotených zverniciach,“ napísali z CHKOZ.

Znižovanie stavu zveri

Mestský úrad Stupava už aj inicioval stretnutie s cieľom riešiť situáciu, ktorú spôsobuje nadmerný výskyt lesnej zveri v meste. „Registrujeme podnety od obyvateľov na množiace sa strety priamo v centrálnej zóne, rovnako tak od Mestskej polície a motoristov,“ uvádza oficiálna stránka Stupavy.

Pred pár dňami sa uskutočnilo úvodné stretnutie zástupcov mesta a predstaviteľov Okresného úradu Malacky, Poľovníckeho združenia Mást, Občianskeho združenia Karpaty, Lesov SR, Štátnej ochrany prírody SR CHKO Záhorie, FirstFarms s.r.o., Mestskej polície Stupava, Okresného riaditeľstva policajného zboru Malacky a Národnej rady SR.

„Po diskusii boli stanovené prvé kroky jednotlivých strán, ktoré by mali viesť k postupnému znižovaniu stavu danielej zveri v regióne Malých Karpát na potrebnú úroveň. Tá prispeje k tomu, aby boli obmedzené strety s obyvateľmi, škody na poľnohospodárskych a lesných produktoch aj nežiaduce vniknutia do dvorov. Mesto Stupava preto osloví starostov okolitých obcí a bude s nimi koordinovať jednotlivé aktivity tak, aby bola táto téma riešená spoločne a komplexne,“ uvádza Mestský úrad Stupava.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: facebook.com/Miroslav Bartoš
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM