Rôzne Správy

Bohatší Slováci nakupujú investičné byty. Za koľko rokov sa takáto investícia v Bratislave vráti?

Návratnosť investičného bytu je v Bratislave rýchlejšia než v Prahe.

Ilustračný obrázok k článku Bohatší Slováci nakupujú investičné byty. Za koľko rokov sa takáto investícia v Bratislave vráti?
16
Galéria
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Investícia do kúpy bytu na následný prenájom sa v hlavnom meste Slovenska vráti o 26 rokov. Kým Bratislava je v návratnosti investičného bytu na úrovni európskeho priemeru, napríklad Praha a Viedeň sú na chvoste rebríčka. V hlavnom meste susednej Českej republiky je táto návratnosť o 10 rokov dlhšia než v Bratislave. Vyplýva to z analýzy európskej maklérskej spoločnosti ProfitLevel.

Kúpa a prenájom

Analytici porovnali trhové ceny bytov a nájomné v 17 európskych hlavných mestách a dovolenkových letoviskách. Na konci rebríčka sa umiestnili chorvátsky Dubrovník s návratnosťou investície do kúpy bytu na prenájom o viac než 42 rokov, Mníchov (38 rokov), Viedeň (37 rokov) a ako najdrahšie mesto z krajín V4 aj Praha (35,5 roka).

Naopak, takáto investícia sa najrýchlejšie vráti v španielskej Valencii (17,06 roka), v gréckych Aténach (17,66 roka) a francúzskom Marseille (21,78 roka).

Bratislava s 26 rokmi sa ocitla v strede poľa medzi slovinskou Ľubľanou (25,6 roka) a talianskym Milánom (27,5 roka).

Byty ako investícia

Vysoký rast cien rezidenčných nehnuteľností počas pandémie nového koronavírusu ovplyvnila podľa analytikov spoločnosti aj zmena štruktúry ponuky a dopytu. Jedným z kľúčových faktorov bol dopyt po bytoch ako investícii. „Vývoj však nebol vo všetkých atraktívnych európskych mestách a turistických lokalitách rovnaký,“ skonštatovala spoločnosť s tým, že cenovky bytov v strednej Európe rastú už dlhšie výrazne vyšším tempom ako ceny nájmov.

Rozdiel zvýraznila ešte pandémia v roku 2020, keď napríklad ceny nájmov na Slovensku dočasne klesli.

„Výsledkom tohto vývoja je, že v strednej Európe je návratnosť bytov dlhšia ako v turisticky atraktívnych krajinách južnej Európy. Na juhu Európy vrátane ostrovov, ako Kréta či Kanárske ostrovy, sa cena investície vráti z prenájmu pomerne rýchlo. A to aj napriek tomu, že hlavná sezóna zaberá len pomerne malú časť celého roka,“ uzavrela hlavná analytička spoločnosti Lucia Žárska.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM