KAW Kultúra

Veselica a dobrá zábava: Nenechajte si ujsť stavanie MÁJOV v Bratislave

Zvyk stavania mája sa dodržiava na celom Slovensku a hlavné mesto nie je výnimkou.

Ilustračný obrázok k článku Veselica a dobrá zábava: Nenechajte si ujsť stavanie MÁJOV v Bratislave
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Stavanie mája je tradičný slovenský zvyk, ktorý sa odovzdáva z generácie na generáciu. Symbolom „mája“ je strom – smrekový, jedľový alebo brezový, ktorý mládenci vyzdobujú stužkami, šatkami od milej alebo aj fľašou pálenky. Tento zvyk sa dodržiava na celom Slovensku a Bratislava nie je výnimkou.

Dúbravka

Celá rodina či partia kamarátov sa zabaví na stavaní mája v Dúbravke. Dopoludnia ho zástupcovia mestskej časti spolu s deťmi z MŠ Sekurisova vyzdobia a poobede si už môžete prísť vychutnať atmosféru príchodu mája s kapelou Pohodička a s DFS Klnka. Nebudú chýbať ani stánky s občerstvením.

piatok 28. apríla / o 10:00 hod. / pred Domom kultúry Dúbravka

Devín

Devínčania si užijú tradíciu stavania mája v nedeľu 30. apríla. Devínske deti si pripravili tanečné vystúpenie a na mieste nebudú chýbať miestni hasiči. „Budeme radi, ak si prineste vlastné stuhy na zdobenie,“ pripomína samospráva Devína na svojom webe.

nedeľa 30. apríla / o 17:00 hod. / pred Domom kultúry

Devínska Nová Ves

Každoročné stavanie mája sa bude konať na Istrijskej ulici pred bývalou poštou. Podujatia bude sprevádzať program v podobe folklórnych vystúpení a pre deti budú na mieste aj skákacie atrakcie. O bezpečnosť návštevníkov a bezpečné postavenie mája sa postará Dobrovoľný hasičský zbor Devínska Nová Ves.

nedeľa 30. apríla / 15:00 hod. / Istrijská ulica

Rača

Tradičné stavanie mája spestrí popoludnie pred Kultúrnym strediskom Impulz. Na úvod to roztočí dychová hudba Šípkari a ZUŠ Vrbenského. V Parku J. M. Hurbana (pri cintoríne) potom o 17:00 hod. uvidíte DFS Malinky a dychovku Šafrianka.

nedeľa 30. apríla / 15:00 hod. / Dopravná 22

Vajnory

Okrem tradičného stavania mája sa môžete tešiť aj na sprievodný program od Vajnorského okrášľovacieho spolku. „Pridajte sa k nám a spoločne s nami privítajte príchod jari pri stavbe mája,“ pozývajú všetkých miestnych aj prišelcov.

nedeľa 30. apríla / 18:00 hod. / Park pod lipami

Ružinov

Aj tento rok sa v Ružinove bude konať tradičné stavanie májov v mestských štvrtiach. Podujatie, ktoré sa koná každoročne 1. mája, je určené pre všetkých.

V Ružinove sa bude máj stavať postupne vo viacerých štvrtiach a pomôžu s ním dobrovoľní ružinovskí hasiči v sprievode FS Karpaty. Podujatie je skvelou príležitosťou na stretnutie s priateľmi a susedmi, ako aj na oslavu príchodu jari. Ružinovčania sa môžu tešiť na skvelú atmosféru a tradičnú slovenskú kultúru.

pondelok 1. mája / od 10:00 hod. / viac informácií nájdete TU

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM