Aktualizované Jakub Forgács Krimi

Veľký zásah NAKA v Bratislave: Došlo k pokusu podplatiť štátneho tajomníka, VIDEO

Počas akcie policajti zadržali dvoch obvinených z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ilustračný obrázok k článku Veľký zásah NAKA v Bratislave: Došlo k pokusu podplatiť štátneho tajomníka, VIDEO
6
Galéria
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky

Na viacerých miestach v Bratislave v stredu zasahovala národná kriminálna agentúra. Ide o protikorupčnú akciu s krycím názvom CONTRACT. Polícia Slovenskej republiky o tom informuje na svojej facebookovej stránke.

Pokus o podplatenie štátneho tajomníka

„Počas akcie sme zadržali dvoch obvinených z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Prehľadali sme tiež priestory zainteresovaných firiem,“ píšu muži zákona.

„Obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia. Mali sa pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť 5% z hodnoty projektu, alebo 60 000 eur v hotovosti,“ uviedli policajti.

Podľa slov mužov zákona ide o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (UKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP – komplexný projekt pre manažment údajovʺ v hodnote 1 497 614,40 eur.

Mužom hrozí vysoký trest

„Štátny tajomník, Ing. Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku nedošlo,“ uviedli policajti.

Ako dodali muži zákona, obvineným Petrovi Ch. a Miroslavovi S. hrozí v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti na sedem až 12 rokov.

O prípadnom podnete na ich väzbu vyšetrovateľ rozhodne po vykonaní potrebných procesných úkonov, ktoré naďalej prebiehajú.

Fecko reagoval stručne

Údajný pokus o podplatenie štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Martina Fecka sa týkal zákazky, ktorú šéf tohto rezortu Ján Mičovský (OĽANO) stopol. Vyhlásil to minister na stredajšom brífingu pred budovou parlamentu.

Mičovský skonštatoval, že po svojom nástupe do funkcie stopol veľa obstarávaní a zákaziek s úmyslom dať ich preveriť. „Zdá sa, že to bol rozumný krok, pretože aj táto zákazka bola jedna z tých, ktorá bola zastavená, a zdá sa, že miera trpezlivosti dotyčnej firmy bola prekročená a rozhodla sa urobiť ten špinavý krok, ktorý nie je v našej krajine výnimočný,“ priblížil.

Hlavným cieľom tejto vlády je podľa Mičovského ukázať, že Slovensko sa dá spravovať možno s chybami, ale čestne a poctivo, no zdá sa, že mnohí ľudia tomu nechcú uveriť. Preto si dovolili prísť ponúkať úplatok, keďže boli nespokojní s tým, že nedostali zákazku.

Minister verí, že orgány činné v trestnom konaní dotiahnu prípad do úspešného konca. Poďakoval tiež policajtom, že si robia svoju službu tak, ako sa od nich očakáva.

Podľa Fecka sa s úplatkom asi ozvali tí, „ktorým šliapli po otlakoch“. Keďže ide iba o podozrenie a spis je živý, nechcel prípad viac konkretizovať.

Foto aj video zo zásahu si môžete pozrieť pod textom!

Akcia NAKA: "Contract"

ZÁBERY ZO ZÁSAHU NAKA: ELITNÍ POLICAJTI OBVINILI DVOCH MUŽOV, KTORÍ CHCELI PODPLATIŤ ŠTÁTNEHO TAJOMNÍKA Na viacerých miestach v Bratislave dnes zasahovala národná kriminálna agentúra. Ide o protikorupčnú akciu s krycím názvom CONTRACT. Počas akcie sme zadržali dvoch obvinených z podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Prehľadali sme tiež priestory zainteresovaných firiem. Obvinení sa mali skutku dopustiť ako spolupáchatelia. Mali sa pokúsiť podplatiť štátneho tajomníka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Za podpísanie zmluvy o štátnej zákazke o vytvorení a zavádzaní informačného systému mu mali sľúbiť 5% z hodnoty projektu, alebo 60.000,- Eur v hotovosti. Ide o Centrálny údajový repozitár Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (UKSÚP) v rámci projektu „Centrálny údajový repozitár ÚKSÚP - komplexný projekt pre manažment údajovʺ v hodnote 1.497.614,40,- Eur. Štátny tajomník, Ing. Martin Fecko s políciou spolupracoval a k odovzdaniu úplatku nedošlo. Obvineným Petrovi Ch. a Miroslavovi S. hrozí v prípade dokázania viny za podplácanie trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti na sedem až 12 rokov. O prípadnom podnete na ich väzbu vyšetrovateľ rozhodne po vykonaní potrebných procesných úkonov, ktoré naďalej prebiehajú.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Wednesday, September 16, 2020
Akcia NAKA "Contract" na fotkách
6
Galéria
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Najčítanejšie