Rôzne Správy

Veľké sťahovanie: Dôležitá inštitúcia sa presúva z centra Bratislavy do Petržalky

Sťahovať sa budú sudcovia, aparát, podateľňa, infocentrum aj pojednávacie miestnosti.

Ilustračný obrázok k článku Veľké sťahovanie: Dôležitá inštitúcia sa presúva z centra Bratislavy do Petržalky
Zdroj: TASR/AP

Veľká časť Najvyššieho súdu (NS) SR sa do konca kalendárneho roka presťahuje z bratislavského Župného námestia do nájomných priestorov na Panónskej ceste v Petržalke. Dôvodom je komplexná rekonštrukcia budovy.

Veľké sťahovanie

„Celková situácia je neudržateľná, a preto sme museli pristúpiť ku kroku, ku ktorému sa malo pristúpiť už dávno,“ povedal predseda NS SR Ján Šikuta. Uviedol, že v niektorých miestnostiach spadol strop, sú rozbité toalety a problémy s vodou.

Sťahovanie sa týka najmä trestnoprávneho a občianskoprávneho kolégia, ktoré sídlia na Župnom námestí. Verejné zasadnutia sa budú primárne realizovať v Justičnom paláci. Vo štvrtok o tom novinárov informovala vedúca Kancelárie NS SR Zuzana Flaková.

„Presťahuje sa prevažná väčšina výkonu súdnictva. Sudcovia, aparát, podateľňa, infocentrum a pojednávacie miestnosti,“ povedala Flaková. Časť organizačných útvarov zostane v ďalších priestoroch. „Obchodnoprávne kolégium sídli na Námestí Slovenského národného povstania, ktoré tam zostáva,“ spresnila.

Náklady na prenájom iných priestorov v bratislavskom Starom Meste boli podľa jej slov príliš vysoké. „Boli v hre viaceré možnosti – Ružinov a Rača. Petržalka vyšla vzhľadom na spojenie a dostupnosť na Justičný palác najlepšie,“ vysvetlila. Nájomnú zmluvu s prenajímateľom budovy, ktorá sa nachádza neďaleko tamojšieho daňového úradu, podpísali v pondelok (20. 9.).

Havarijný stav budovy

Ďalej zdôraznila, že sídlo na Župnom námestí je v absolútne havarijnom stave. „Rekonštrukciou dôjde k výraznej úspore nákladov, lebo budova je veľmi nákladovo neefektívna,“ doplnila.

Vysvetlila, že rekonštrukcia za riadneho chodu NS SR v budove na Župnom námestí nie je možná. „Čas rekonštrukcie sa bude odvíjať od pasportizácie, čiže zhodnotenia technického stavu budovy,“ doplnila s tým, že nepredpokladá návrat na Župné námestie skôr ako o štyri roky.

„Z predbežných odhadov, ktoré sme riešili, keď sme preberali budovu od ministerstva, sme rátali okolo 15 až 17 miliónov eur,“ podotkla s tým, že do úvahy prichádza aj zbúranie budovy. Sťahovanie sa dotkne aj Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR, ktorý je o tom informovaný.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM