KAW Správy Samospráva

Koniec moknutiu na zastávkach MHD: V blízkej dobe pribudne až 200 nových PRÍSTREŠKOV

Prístrešky sú navrhnuté tak, aby sa cestujúci čakajúci na spoj s vodičom vozidla navzájom videli.

Ilustračný obrázok k článku Koniec moknutiu na zastávkach MHD: V blízkej dobe pribudne až 200 nových PRÍSTREŠKOV
Zdroj: facebook.com/Matúš Vallo má rád Bratislavu

V Bratislave by malo v blízkej dobe pribudnúť viacero nových moderných prístreškov na zastávkach MHD. Informoval o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Nepôjde pritom iba o výmenu starších prístreškov, ale aj o postavenie nových. Na zastávkach, kde sa nebolo kam schovať pred dažďom, vetrom či silným slnkom, by sa malo čakať príjemnejšie.

Nové prístrešky aj vitríny

Dopravný podnik Bratislava (DPB) doplní zastávky o nové označníky a vitríny, vďaka ktorým cestujúci nebudú lúštiť grafikon zo zmoknutého a poškodeného cestovného poriadku.

Dva nové prístrešky už pribudli na Račianskom mýte. Ako informoval portál Imhd, pribudnúť by mali aj ďalšie na tejto trase. „Na Račianskej električkovej radiále v dohľadom čase pribudnú prístrešky aj na zastávkach Pionierska, Riazanská, Mladá garda a Biely kríž,“ uvádza Imhd.

Príjemnejšie čakanie

„Vybudovaním dvesto prístreškov dobiehame investičný dlh, ktorý vznikol počas dlhých rokov nielen na vozidlách, ale aj dopravnej infraštruktúre. V novodobej histórii to je najväčší projekt dopravného podniku súvisiaci s modernizáciou nástupíšť a verejného mobiliáru. Vďaka novým prístreškom budú cestujúci chránení pred zlým počasím a ich čakanie na ďalší spoj bude príjemnejšie,“ podčiarkol predseda predstavenstva DPB a.s. Martin Rybanský.

Vzhľad nových prístreškov bude v súlade s dizajn manuálom verejných prvkov z dielne Metropolitného inštitútu Bratislavy. Sú navrhnuté tak, aby sa cestujúci čakajúci na spoj s vodičom vozidla navzájom videli.

Ich kapacita je prispôsobená frekvencii nastupujúcich cestujúcich počas prepravnej špičky. Niektoré kusy dostanú do výbavy dokonca solárne panely, takže ich prevádzka bude ekologická.

Rozsiahlu investíciu bude DPB financovať z viacerých zdrojov. Najväčšiu časť plánuje zaplatiť z eurofondov, v rámci projektu Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP), pričom 5% spoluúčasťou podieľa aj DPB.

Päť prístreškov na Račianskej radiále (Pionierska, Riazanská, Mladá garda a Biely kríž) DPB prefinancuje prostredníctvom 100-tisícovej dotácie zo strany vlády a zvyšné vzniknú na základe komerčných spoluprác hlavného mesta a DPB.

Výmena označníkov

V týchto dňoch tiež DPB pokračuje vo výmene starých označníkov, ktoré slúžili cestujúcim aj tridsať rokov. S ich výmenou začal ešte pred letnými prázdninami a tento rok ich plánuje vymeniť aspoň 500 kusov. Nový typ označníka DPB po prvý raz predstavil na zmodernizovanej Karloveskej radiále. Následne ich osádzal aj pri ďalších rekonštrukciách električkových a trolejbusových tratí (Záhumenice, Americké nám., Mlynské nivy).

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM