Rôzne

Vedci začínajú s výskumom, ktorý môže položiť základ pre vývoj nových liekov

Plánovaný výskum SAV by mohol položiť základ pre vývoj nových liekov proti bolesti, depresii či úzkosti. Výskum sa zameria aj na pôsobenie na konkrétnu časť mozgu – hipokampus.

Ilustračný obrázok k článku Vedci začínajú s výskumom, ktorý môže položiť základ pre vývoj nových liekov
Zdroj: TASR

Vedci Slovenskej akadémie vied (SAV) začínajú skúmať receptory, na ktoré sa viaže morfium. Ich výskum by mohol položiť základ pre vývoj nových liekov proti bolesti, depresii či úzkosti. Informovala o tom Zuzana Vitková zo SAV.

Vedci chcú porovnávať dva typy opioidných receptorov v mozgu. Receptory µ, ktoré boli známe ako prvé a v súčasnosti sa bežne využívajú v klinickej praxi, a receptory ä, ktoré sú stále relatívne málo skúmané. Projekt by mal trvať do konca júna 2020.

Látka známa už v 19. storočí

„Na µ-opioidné receptory sa viaže morfium, čo je látka, ktorú ľudia poznali a zneužívali už v 19. storočí, a takisto klasický liek proti veľmi ťažkej bolesti. Látky, ktoré cielia na µ-opioidné receptory, majú však silné vedľajšie účinky a sú veľmi návykové,“ vysvetlila Ľubica Lacinová z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV.

Signálne molekuly ä-opioidných receptorov by podľa vedcov mohli mať podobne dobré analgetické účinky a upravovať náladu rovnako ako morfium, no bez ťažkých vedľajších účinkov a závislosti.

Vedci chcú teraz zistiť, v čom sú rozdielne účinky látok, ktoré pôsobia na tieto receptory, ako fungujú a či je možné použiť ich v budúcnosti ako súčasť liečiv.

„Nedá sa očakávať, že za štyri roky vyvinieme nejaké nové analgetikum alebo antidepresívum, ale ak prispejeme k spoznaniu mechanizmov pôsobenia týchto dvoch receptorov a porovnáme ich, môže to byť jedna zo vstupných informácií pre vývoj liečiv,“ povedala Lacinová.

Vplyv na mozog plodu

Výskum sa zameria na to, ako signálne molekuly oboch receptorov pôsobia na konkrétnu časť mozgu – hipokampus. Ten sa podieľa na tvorbe strednodobej pamäti a na patológii rôznych porúch, napríklad depresii. Vedci budú skúmať aj to, ako vplýva na mozog plodu, keď je samica potkana v gravidite vystavená opiátom.

Na riešení projektu sa budú podieľať aj Ústav experimentálnej farmakológie a Ústav experimentálnej endokrinológie BMC SAV. „Spojili sme sa, aby sme mohli skúmať účinky na troch rôznych úrovniach. Ústavy farmakológie a endokrinológie majú veľké skúsenosti s výskumom na úrovni celého zvieraťa a na tom, ako sa pôsobenie opiátmi prejaví na jeho správaní. My zase skúmame, ako sa mení vzrušivosť v mozgu, keď jednotlivé neuróny v mozgu vysielajú elektrické signály,“ dodala Lacinová.

Čítajte aj: Ústav experimentálnej onkológie SAV oslavuje 70. výročie založenia

Ilustračný obrázok

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM