Ilustračný obrázok k článku Veda spojila univerzity a samosprávy. Pripravujú centrum pre špičkových vedcov
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Veda spojila univerzity a samosprávy. Pripravujú centrum pre špičkových vedcov

Do Bratislavy by mohli prísť špičkoví vedci, ktorí sa zaoberajú zelenými techológiami.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

Veda spojila univerzity a samosprávy. Pripravujú centrum pre špičkových vedcov

Do Bratislavy by mohli prísť špičkoví vedci, ktorí sa zaoberajú zelenými techológiami.

Ilustračný obrázok k článku Veda spojila univerzity a samosprávy. Pripravujú centrum pre špičkových vedcov
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, Univerzita Komenského (UK) v Bratislave a Slovenská akadémia vied (SAV) spoločne rozvíjajú niekoľko projektov. Nový spoločný zámer všetkých troch inštitúcií spolu s Bratislavským samosprávnym krajom, mestom Bratislava a ďalšími partnermi verejného i súkromného sektora má potenciál vytvoriť v hlavnom meste zónu špičkovej vedy a výskumu.

Kvalita vedeckej základne

Zámerom je vytvoriť Centrum vedy, inovácií a spolupráce (CEVIS), zhodli sa vedenia STU, UK a SAV, manažéri fakúlt a ústavov, mienkotvorní vedci a projektoví manažéri na štvrtkovom (21. 1.) online stretnutí. Vychádza z potreby zlepšiť kvalitu vedeckej základne, prepojiť akademický sektor s podnikateľským, uľahčiť prístup pre malé a stredné podniky, investovať do inovácií s vysokým stupňom výskumu a vývoja a podporiť výskum a vývoj na základe komerčných výstupov.

„Musíme zlepšiť riadenie v oblasti výskumu a inovácií, odstrániť roztrieštenosť systému správy a riadenia, ktorá obmedzuje rozvoj a spoločné využívanie vedomostí a zručností,“ zdôraznil pri prezentácii zámeru rektor STU Miroslav Fikar.

„Som rád, že spolupráca našich inštitúcií naďalej nie je len formálna, ba práve naopak, rozrastá sa o ďalšie projekty či aktivity. Eskalovaním ľudského potenciálu, medziodborovou spoluprácou a vytvorením vhodných podmienok a nových príležitostí pomáhame napredovaniu vedy, výskumu a inovácií nielen na Slovensku,“ dodal rektor UK Marek Števček.

Klimatická kríza

SAV sa v rámci CEVIS rozhodla prioritne orientovať na klimatickú časť vedeckého výskumu, pretože zmena klímy sa prejavuje aj v mestskej aglomerácii, akou je Bratislava a výrazne ovplyvňuje súčasný život jej obyvateľov.

„Preto navrhujeme témy zamerané na vodu a krajinu, zelené technológie, zmeny v spoločnosti vyvolávané zmenou klímy a v neposlednom rade aj energie a nové materiály, ktoré s klimatickou zmenou súvisia,“ spresnil predseda SAV Pavol Šajgalík.

Centrum by vďaka koncentrácii a efektívnejšej spolupráci špičkových vedecko-výskumných kapacít s praxou dokázalo zosúladiť ponúkané a požadované zručnosti na regionálnej úrovni a využívať výhody vyplývajúce z inteligentnej špecializácie. Jeho súčasťou by mal byť podnikateľsko-akademický inkubátor, podporovalo by startupové spoločnosti a vytváralo spin-off firmy výskumných klastrov. Prilákať by tiež malo študentov a mladých výskumníkov zo Slovenska i zahraničia.

Sídlo

„CEVIS by sa podľa predbežných plánov rozprestieral v piatich polygónoch lokalít medzi Mostom Lafranconi, Mlynskou dolinou, Patrónkou, Železnou studienkou po Rázsochy a centrom mesta, kde sa v súčasnosti nachádzajú sídla, fakulty a vedecké pracoviská troch zakladateľských inštitúcií,“ priblížil hovorca STU Juraj Rybanskýý. Projekt centra je otvorený spolupráci s ďalšími potenciálnymi partnermi spomedzi univerzít, štátnych i samosprávnych orgánov a podnikateľských subjektov.

foto je ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín