V útrobách kaverny na Kamzíku si pripomenuli významnú svetovú udalosť

Najväčšia zrekonštruovaná delostrelecká kaverna v Bratislave sa počas tejto soboty vrátila o 99 rokov späť do histórie. Viete, čo sa vtedy stalo?

Kaverny nad Bratislavou, inak povedané vojenské bunkre, majú už aj cez sto rokov. Väčšinu bunkrov po prvej svetovej vojne zasypali zemou. Vďaka nadšencom z občianskeho združenia Bunkre však niektoré z nich opäť ožívajú.

Výročie ukončenia vojny

Aktivisti z OZ Bunkre mapujú, monitorujú a zhromažďujú čo najviac informácií o slovenských kavernách a bunkroch, a tým zároveň zvyšujú povedomie o ich existencii a pôvodnom účele.

Do tajomných zákutí jednej zo zrekonštruovaných kaverien ste mohli nahliadnuť už túto sobotu. Najväčšia delostrelecká kaverna s názvom Kaverna Kamzík – 6 otvorila svoje brány verejnosti pri príležitosti 99. výročia ukončenia prvej svetovej vojny.

Práve 11. novembra o 11:11 hod. v roku 1918 skončila jedna z najkrvavejších vojen histórie, ktorá si vyžiadala viac ako 10 miliónov ľudských životov.

Verejná prehliadka

Do kaverny, ktorá je ukrytá v blízkosti vrchnej stanice lanovky na Kamzíku, ste mohli vstúpiť už dopoludnia. Počas prehliadky sa dalo zahriať teplým čajíkom, ktorý pripravili členovia občianskeho združenia.

Prehliadka v kaverne na Kamzíku bola zároveň aj ukončením tohtoročnej sezóny prehliadok. Bunkre a kaverny v Bratislave otvoria pre verejnosť znova až na jar.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Odporúčame