Eva Sládková Správy Samospráva

V Starej jedálni sa nenajete: Ponúka potravu pre vašu dušu, FOTO

Aktívni občania v Rači zmenili starú školskú jedáleň na komunitné centrum.

Ilustračný obrázok k článku V Starej jedálni sa nenajete: Ponúka potravu pre vašu dušu, FOTO
13
Galéria

V roku 2016 dostalo občianske združenie Stará jedáleň v Rači do prenájmu na 25 rokov schátranú budovu bývalej jedálne Strednej odbornej školy masmediálnej komunikácie na Kadnárovej ulici. Po štyroch rokoch masívnej rekonštrukcie sa podarilo budovu skolaudovať ešte v marci, ale z dôvodu prvej vlny pandémie ju slávnostne sprístupnili až minulý týždeň.

Pestré aktivity

Financie na celkovú obnovu získala Stará jedáleň z grantov a finančných darov viac ako troch desiatok spoločností a právnických osôb. Najvýznamnejší z nich, ktorý pokryl najväčšiu časť nákladov, bol od spoločnosti The Velux Foundations.

Miestni nadšenci, z ktorých časť založila aj komunitnú záhradu Krasňanský zelovoc a rodinné centrum Ráčik, hľadali možnosti ako priniesť do Rače zaujímavé komunitné podujatia, ale aj formáty dotýkajúce sa aktuálneho spoločenského diania. Tie sa doteraz koncentrovali najmä v centre Bratislavy a okolitých mestských častiach. Dopyt po nich pociťovali dlhodobo.

“Kultúra a umenie sú na okraji záujmu a patria k oblastiam s neprimerane nízkou podporou. Kultúrne inštitúcie ako Stará jedáleň si musia hľadať vlastné cesty, aby mohli vzniknúť a fungovať. Na začiatku nášho príbehu bola iba myšlienka vytvoriť lokálne, moderné centrum s vlastným rukopisom a programom, z ktorého si vyberie každý. Z naivnej predstavy sa stala realita,“ hovorí Michal Karako, predseda Starej jedálne.

Programová skladba Starej jedálne je veľmi pestrá. Mládež ulice, ktorá sídli priamo v jej priestoroch, sa orientuje na aktivity smerované pre mládež vo veku viac ako 10 rokov. Ich nízkoprahová Klubovňa na Peknej je otvorená denne nielen pre deti z Rače. Už počas leta prebehli v Starej jedálni desiatky podujatí – Trh na Peknej, Restaurant Day, diskusie na celospoločenské témy ( diskusia s Andrejom Bánom a Samuelom Marcom), blšáky, SWAP-y oblečenia, koncerty, umelecké workshopy, divadielka pre najmenších, čítačky či pravidelné pohybové aktivity.

Viac informácií nájdete na webe Starej jedálne.

Páčia sa Vám naše priestory? Zorganizujte si u nás kurz či krúžok. Máme všetko. Veľkú sálu, vybavenú kuchynku a navyše...

Posted by Stará jedáleň on Sunday, May 24, 2020
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM