V Múzeu dopravy otvorili dve nové výstavy. Ponúkajú históriu MHD a prehliadku svetových autobusov i električiek

V Múzeu dopravy v Bratislave sú sprístupnené dve výstavy: Európske legendy a 120 rokov MHD v Bratislave, ktoré potrvajú do 31. októbra.

Ilustračný obrázok k článku V Múzeu dopravy otvorili dve nové výstavy. Ponúkajú históriu MHD a prehliadku svetových autobusov i električiek
Zdroj: TASR

„Expozícia Európske legendy prezentuje unikátnu kolekciu 31 autobusových modelov z rôznych krajín, ktoré sa stali neodmysliteľnou súčasťou danej európskej krajiny. Prezentované je aj Československo, ktoré výrobou autobusov bolo známe široko ďaleko. Okrem autobusov je možné vzhliadnuť niekoľko modelov svetovo najvýznamnejších električiek,“ uviedol Jaroslav Filo, predseda občianskeho združenia Veterány.EU, ktoré výstavu pripravilo.

Návštevníci sa dozvedia, ako vyzerala Bratislava pred vyše 100 rokmi aj ako sa vyvíjala jej hromadná doprava. Môžu spoznať československú legendu, automobil Tatra T3, ktorých po celom svete jazdilo neuveriteľných 14.000, čím sa dostali do Guinessovej knihy rekordov.

Okrem nej je tam legendárna americká električka PCC či svetoznáma cable car zo San Francisca. Zastúpené je aj Portugalsko a súčasťou výstavy sú rôzne historické predmety. Zo súkromnej zbierky sú napríklad označník československej autobusovej dopravy a rôzne linkové tabule.

Teraz si pripomíname 120 rokov od premávky prvej električky v Bratislave. Výstava niekoľkých desiatok dobových pohľadníc zo súkromnej zbierky približuje verejnosti počiatky tejto dopravy v uliciach hlavného mesta.

Prečítajte si aj: Električková doprava v Bratislave dnes oslavuje 120. výročie

Na nich je postupne zachytená celá prvá trasa električky od hlavnej železničnej stanice cez Štefánikovu ulicu okolo Grassalkovichového paláca, cez Námestie SNP okolo mestského divadla, cez promenádu a Rybné námestie k podhradiu. Okrem sprievodného textu a dobových fotografií návštevníci spoznajú rôzne mapy a cestovné lístky.

„Najväčším lákadlom sú istotne modely historických vozidiel od Ivana Javorníka. Návštevníci sa môžu tešiť na doteraz nepublikované fotografie, ktoré poskytli zo súkromného archívu Martin Žarnovický, Milan Král, Peter Martinko a Ladislav Szojka,“ prezrádza Jaroslav Filo.

Prečítajte si aj: Staré električky: V Bratislave nepotrebné vozidlá, inde vo svete symboly mesta

Do výstavy sa zapojil aj Dopravný podnik Bratislava, ktorý zapožičal starú pokladnicu, typické štikačky a označovač cestovných lístkov.

Spestrením oboch výstav je premietanie filmu Autobusy a trolejbusy, ktorý zachytáva množstvo československých historických vozidiel verejnej dopravy.

Nadšenci z uvedeného občianskeho združenia plánujú v múzeu prednášku o počiatkoch električkovej dopravy v Bratislave.

Prečítajte si aj: Dopravný podnik si v rámci DOD pripomenie 120. výročie električkovej dopravy v Bratislave

Zdroj: TASR

Odporúčame