Rôzne Správy

V bratislavskej NEMOCNICI otvorili NOVÉ pracovisko: Psychiatrický stacionár pomôže deťom +FOTO

Stacionár má podľa primára kliniky Jána Šubu zásadný význam v rámci komplexnej psychiatrickej liečby pre pacientov Bratislavy a blízkeho okolia.

Ilustračný obrázok k článku V bratislavskej NEMOCNICI otvorili NOVÉ pracovisko: Psychiatrický stacionár pomôže deťom +FOTO
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave otvorili psychiatrický stacionár pre deti s poruchami príjmu potravy. Okrem liečby mentálnej anorexie a bulímie bude poskytovať pravidelné edukácie, podporné skupiny či rodinné poradenstvo pre pacientov a ich blízkych. Pomôže tak urýchliť liečebný proces a predchádzať destabilizácii zdravotného stavu pacientov.

Denne 12 detí

Stacionár bude v prevádzke počas pracovných dní, denne tu môže byť liečených desať až 12 detí. Pacientov s poruchami príjmu potravy bude na liečebný pobyt do stacionára odosielať detský psychiater po hospitalizácii alebo pacientov bez nutnosti hospitalizácie priamo z ambulancie.

Umožní im pokračovať v intenzívnej liečbe napriek tomu, že už nebudú hospitalizovaní na nemocničnom lôžku, ale v prirodzenom prostredí s menšou emočnou záťažou pre dieťa aj rodinu,“ priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Návrat po dlhej, často niekoľkotýždňovej hospitalizácii býva pre dieťa aj jeho okolie veľmi náročný a plný napätia pri opätovnom začleňovaní sa do vzťahov a aktivít. „Liečba formou denného stacionára je pre dieťa menšou emočnou záťažou z nevyhnutnosti separácie, a tým, že časť stravovania prebieha aj doma, rodina je oveľa zúčastnenejšia na liečbe,“ ocenila prednostka kliniky detskej psychiatrie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Jana Trebatická.

Význam stacionára

Stacionár má podľa primára kliniky Jána Šubu zásadný význam v rámci komplexnej psychiatrickej liečby pre pacientov Bratislavy a blízkeho okolia. „Obdobnú zdravotnú starostlivosť potrebujú pacienti na celom Slovensku. Bolo by prínosné, aby psychiatrické stacionáre pre detských pacientov vznikli aj v iných mestách v oboch ďalších regiónoch Slovenska,“ doplnil.

Takýchto stacionárov by malo byť v najbližších rokoch otvorených celkovo 15, a to nielen pre deti a adolescentov, ale aj pre dospelých, avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Na stacionár išlo 250 000 eur z kapitálových výdavkov rezortu, projekt finančne podporili aj Nadácia Markíza a ČSOB nadácia.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Otvorenie psychiatrického stacionára Kliniky detskej psychiatrie NÚDCH
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM