Ilustračný obrázok k článku V Bratislave žijú aj JEDOVATÉ pavúky: Na TIETO "potvorky" si dajte POZOR!
Foto: Beata Krugova

V Bratislave žijú aj JEDOVATÉ pavúky: Na TIETO "potvorky" si dajte POZOR!

Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.

Rôzne Správy
Rôzne Správy

V Bratislave žijú aj JEDOVATÉ pavúky: Na TIETO "potvorky" si dajte POZOR!

Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave žijú aj JEDOVATÉ pavúky: Na TIETO "potvorky" si dajte POZOR!
Foto: Beata Krugova

Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava v tomto roku zaznamenalo šesť prípadov uhryznutia pavúkom. Z toho boli dve uhryznutia jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou. Pre TASR to priblížila vedúca NTIC Silvia Plačková.

Uhryznutie pavúkmi

„Čo sa týka uhryznutia pavúkmi, počet konzultácií s NTIC v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne stúpol. Neodzrkadľuje však celkový počet uhryznutí na Slovensku,“ uviedla doktorka Plačková s tým, že za vyššie čísla zrejme môže vyššia informovanosť o centre. Ozrejmila, že vlani konzultovali 14 prípadov uhryznutia, z toho v piatich prípadoch išlo o jedovatého pavúka.

Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak v sebaobrane,“ píše NTIC na svojom webe. Zároveň informovalo, že väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce.

Dve bodky

Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.

„Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba jeden až desať milimetrov,“ ozrejmili odborníci z NTIC. Pri uhryznutí jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou pacienti podľa odborníkov udávajú napríklad intenzívnu bolesť, opuch a sčervenanie rany, zvýšenú telesnú teplotu či sťažené dýchanie.

Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá (na fotografii dole). Jeho výskyt je relatívne zriedkavý. Najväčším pavúkom je u nás strehúň škvrnitý (na foto hore), ktorý môže mať sedem centimetrov.

Útočí skokom

Podľa odborníkov z NTIC tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže pohrýzť v prípade ohrozenia. Útočí skokom. Môže spôsobiť žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka, sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia, rôzny stupeň alergickej reakcie a neuromuskulárne účinky.

Jedovatá „potvora“ v Bratislave

Minulý rok, koncom leta, sa objavila fotografia pradiarky na facebookovej stránke ECHO Ružinovčanov. Jeden z užívateľov do nej pridal fotku článkonožca s popisom „Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v záhrade,“ opísal Ján takéto zriedkavé stretnutie.

Jeho momentku vtedy okomentovali ďalší Slováci, ktorí sú dôkazom toho, že sa prípady začínajú opakovať. „To už je druhý prípad v Bratislave, o ktorom viem. Zaujímavé,“ okomentoval Anton. „Mňa pohrýzla pred piatimi rokmi, mala som ju doma v kuchyni,“ opísala zase Nikola, pričom stretnutie s ňou zažili aj ďalší.

Výskyt pradiarky na našom území je zriedkavý, no stretnutie s ňou môže byť nebezpečné. Pradiarka jedovatá, nazývaná aj pestrá, žije vo voľnej prírode aj na Slovensku a je najjedovatejším druhom v krajine.

Uhryznutie môže vyvolať hneď niekoľko zdravotných komplikácií. Pripraviť sa môžete nielen na bolesť počas vpichu, ale aj na horúčku, tŕpnutie končatín a pocit úzkosti.

Antisérum dodnes neexistuje. „Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje,“ vysvetľuje Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na svojom webe.

Pradiarka jedovatá videná na Zlatých pieskoch v zahrade

Posted by Jan Hugo Hucko on Saturday, July 31, 2021

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín