V Bratislave potvrdili štvrtý prípad osýpok, ide o 41-ročnú ženu

Tento mesiac sa osýpkami nakazili aj dvaja muži (39 a 35 rokov) a žena (43 rokov) z Bratislavy. Muži robia v rovnakej spoločnosti.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave potvrdili štvrtý prípad osýpok, ide o 41-ročnú ženu
Zdroj: TASR

V Bratislave potvrdili štvrtý prípad osýpok. Štyridsaťjedenročná žena už leží v nemocnici na bratislavských Kramároch. Informoval o tom na Facebooku Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave.

Štvrtý prípad

„Zabezpečujeme potrebné protiepidemické opatrenia,“ uviedli hygienici bez bližších podrobností. Tento mesiac sa osýpkami nakazili aj dvaja muži (39 a 35 rokov) a žena (43 rokov) z Bratislavy. Muži robia v rovnakej spoločnosti. Štyridsaťtriročná žena mala s najväčšou pravdepodobnosťou dostať osýpky od nich, nie však vo firme.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich možno podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Spôsobujú časté komplikácie – zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Ochorenie môže byť aj smrteľné.

Najúčinnejším preventívnym opatrením proti osýpkam je očkovanie, zdôrazňuje hlavný hygienik SR Ján Mikas. Rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti, preto odporúča, aby kontaktovali príslušného pediatra a prediskutovali možnosť ich zaočkovania.

Očkovanie proti osýpkam je na Slovensku povinné, robí sa najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, najneskôr v 18. mesiaci života, preočkovanie sa vykonáva v 11. roku života.

Zdroj: TASR