KAW Kultúra

V Bratislave máme zaujímavé kino. Prispôsobilo sa aj nie celkom obyčajným deťom

Detičky sa môžu po kinosále voľne pohybovať, prípadne film aj komentovať.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave máme zaujímavé kino. Prispôsobilo sa aj nie celkom obyčajným deťom
Zdroj: TASR

Je skvelé, že už aj inštitúcie v Bratislave si začali všímať deti, ktoré trpia autizmom. Prvé kino, ktoré sa prispôsobilo detičkám s touto diagnózou, je Kino Lumière na Špitálskej ulici.

Netradičné premietanie

Deti s autizmom a diagnózou ADHD nereagujú ako bežní diváci. Organizátori takýchto špeciálnych predstavení museli preto porozmýšľať a poradiť sa s odborníkmi o tom, ako by to malo v kinosále počas predstavenia vyzerať.

V spolupráci s občianskym združením RATA o.z. tak vznikol plán uvádzať od začiatku februára 2018 cyklus senzoricky prispôsobených premietaní.

„Myšlienka realizácie cyklu vznikla s cieľom sprístupniť návštevu kina tým detským divákom, ktorí kvôli špecifikám zmyslového vnímania a správania sa, bežné kino nenavštevujú,“ informuje Kino Lumière na svojom webe.

Deti s poruchou autistického spektra a ADHD tak budú mať možnosť spolu so svojou rodinou a priateľmi pravidelne navštevovať projekcie kina.

Detičky sa môžu po kinosále voľne pohybovať, prípadne film aj komentovať.

„Premietanie bude upravené tak, aby im poskytlo čo najväčší zážitok a kino bolo pre nich miesto spoločných stretnutí, kde sa cítia dobre. Projekcie prispôsobené zmyslovému vnímaniu by mali týmto deťom priniesť výlety do kina bez strachu a stresu,“ uvádza Kino Lumière.

Predstavenie sa budú konať pravidelne v tej istej kinosále s možnosťou rezervácie miesta. Keďže deti s autizmom a ADHD odlišne reagujú na hluk, projekcia má zníženú hlasitosť. V kinosále je tiež menší svetelný kontrast. Detičky si na spomínaných predstaveniach môžu pozrieť menej abstraktné filmy, počas ktorých nepúšťajú reklamy a znelky.

Najbližšie si deti budú môcť pozrieť v sobotu 08. február 2020 o 15:00 film Pat&Mat: Zimné dobrodružstvá.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie