Kultúra Rôzne

Historický hrad hostí modernú výstavu

Digitálnou výstavou na Bratislavskom hrade sa Slovensko zaradilo medzi štáty s najmodernejšími múzejnými trendami.

Ilustračný obrázok k článku Historický hrad hostí modernú výstavu
6
Galéria
Zdroj: TASR

Výstava na Bratislavskom hrade progresívnou formou prezentuje kultúrne dedičstvo Slovenska prostredníctvom digitálnych technológií. Predstavuje život a dielo Martina Benku, v digitálne podobne si návštevníci budú môcť pozrieť aj výstavu Zlatý vek Peterhofu. Podobné výstavy vo svete zatiaľ sú len v Soule a Kyjeve.

Virtuálne prehliadky

Celý projekt vznikol v spolupráci ministerstva kultúry, Slovenského národného múzea (SNM) a Národného osvetového centra (NOC). Prvá prezentácia digitálnych technológií pre verejnosť sa uskutočnila na technologickej výstave IXPO 2019. Najmoder­nejšie technológie zabezpečia zachovanie výstav alebo expozícií v digitálnom svete aj po ich ukončení vo forme virtuálnych prehliadok.

„V múzeách a galériách máme státisíce unikátnych exponátov. Nie je v ľudských silách, aby sme všetky videli, z toho milión šesťstotisíc už máme zdigitalizovaných a voľne prístupných je okolo 86-tisíc. Ide o to, aby sme takýmto spôsobom ukázali širokej verejnosti, školám, domácnostiam, čo všetko na Slovensku máme a načo môžeme byť hrdí,“ konštatovala ministerska kultúry Laššáková.

Vo februári a marci sa má otvoriť ďalších osem digitalizovaných výstav.

Výstava v multimediálnom priestore je rozdelená na tri časti. V kopule alebo tzv. bielej miestnosti budú môcť návštevníci vidieť výstavy realizované v SNM – Historickom múzeu v rozšírenom móde.

Ďalšie plány

„Potom sú to multimediálne panely, kde okrem hier, pri ktorých sa využívajú najmä zdigitalizované kultúrne predmety, budú môcť vidieť aj virtuálnu realitu, prípadne na veľkom plátne aj 3D-rozmerné predmety,“ priblížil generálny riaditeľ SNM Branislav Panis s tým, že v najbližšej dobe budú mnohé zdigitalizované objekty prístupné aj na internete.

„Sme v polovici projektu, momentálne máme k dispozícii pre verejnosť Benku, Peterhof, do konca marca ich plánuje spraviť dokopy desať, napríklad výstavy a expozície Ľudovít Štúr, November '89, Štefánika,“ povedal k využitiu nových technológií a spracovaniu výstav v novej virtuálnej forme projektový manažér NOC Peter Selecký.

Digitálna výstava na Bratislavskom hrade
6
Galéria
Zdroj: TASR

Chcete dostávať pravidelný prísun čerstvých správ z Bratislavy a okolia? Sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie