Rôzne Správy

V Bratislave chcú postaviť pamätník obetiam ochorenia COVID-19. Ako bude vyzerať?

Vhodnú lokalitu pre pamätník ešte nevybrali, no chcú, aby sa nachádzal v hlavnom meste.

Ilustračný obrázok k článku V Bratislave chcú postaviť pamätník obetiam ochorenia COVID-19. Ako bude vyzerať?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Občianske združenie (OZ) Skutočné obete chce postaviť pamätník obetiam ochorenia COVID-19 s celospolo­čenským a národným významom.

Nachádzať by sa mal v Bratislave a financovaný bude z príspevkov z transparentného účtu. Plánuje aj spomienkový projekt Živé pietne miesta v obciach a mestách. Na tlačovej konferencii o tom informovala Lenka Straková zo združenia.

Hľadajú vhodnú lokalitu

Pamätník obetiam nového koronavírusu bude mať umeleckú, historickú a spoločenskú hodnotu, tvrdí Straková. Vhodnú lokalitu pre pamätník ešte nevybrali, no chcú, aby sa nachádzal v Bratislave. O jeho postavení komunikuje združenie s magistrátom hlavného mesta.

Po nájdení lokality stanoví OZ spolu s Metropolitným inštitútom Bratislavy podmienky súťaže na výstavbu pamätníka. „Veríme, že by to mohlo byť vyhlásené na jeseň,“ uviedla Straková. Dodala, že víťaza potom vyberie komisia zložená zo zástupcov pozostalých, umeleckej obce či samospráv. Na jar by podľa Strakovej mohol byť zverejnený víťazný umelecký návrh pre pamätník.

Listy v tvare srdca

Projekt Živé pietne miesta bude orientovaný lokálne. Miesta budú mať v obciach a mestách podobu lipy. Chcú tak ukázať, že pandémia sa dotkla každého miesta v SR, poznamenala Lucia Ďurajková z OZ Skutočné obete. ***"Lipu sme vybrali práve preto, lebo je to majestátny strom, ktorý sa dožíva stoviek rokov a jeho listy majú tvar srdca.

Je to liečivý strom a používa sa na ochorenie dýchacích ciest. Vidíme v tom symboliku,"*** priblížila Straková. Dodala, že pietne miesta budú svojím rozsahom a počtom pripomínať rozmer celej pandémie. Aj projekt pietnych miest bude financovaný z transparentné­ho účtu.

Zástupkyne združenia zároveň vyzvali poslancov, ministrov a aktívnych predstaviteľov, aby tému pamätníka obetiam nezneužívali na vlastnú prezentáciu alebo vlastné ciele.

Ilustračné foto: kytice tulipánov na pamiatku obetí COVIDu pred divadlom Aréna

Viac o očkovaní v Bratislavskom kraji

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
======= >>>>>>> c6e424c361d8f27037ade60c6234148f30c95479