Rôzne Správy

Bratislava sa má čím CHVÁLIŤ: Ľudia majú záujem o OČKOVANIE, je šanca dosiahnuť kolektívnu imunitu

Dosiahnutie kolektívnej imunity bude podľa primátora znamenať bezpečnejší a slobodnejší život v meste.

Ilustračný obrázok k článku Bratislava sa má čím CHVÁLIŤ: Ľudia majú záujem o OČKOVANIE, je šanca dosiahnuť kolektívnu imunitu
7
Galéria

Bratislava má ako jediné mesto na Slovensku šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu proti ochoreniu COVID-19.

Nečakajte na 3. vlnu

V pondelok to vyhlásil primátor hlavného mesta Matúš Vallo s tým, že pre dosiahnutie tohto cieľa je potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75-percent obyvateľov Bratislavy. Vallo spoločne s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ľudí vyzval, aby vzhľadom na blížiacu sa tretiu vlnu pandémie a infekčnejší delta variant nového koronavírusu vakcináciu neodkladali.

Primátor poukázal na aktuálne dáta z ministerstva zdravotníctva, podľa ktorých je v Bratislave 52,5 percenta obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou vakcíny proti COVID-19 a 39,9 percenta druhou dávkou vakcíny. „Pevne verím, že sa v hlavnom meste pre očkovanie v čo najkratšom čase rozhodne ďalších približne 100-tisíc ľudí, aby sme náš cieľ naplnili,“ skonštatoval Vallo.

Dosiahnutie kolektívnej imunity bude podľa primátora znamenať bezpečnejší a slobodnejší život v meste. „Jediný nástroj proti ďalším reštrikciám, lockdownu, zatváraniu prevádzok je očkovanie,“ podotkol. Hoci Slovensko zažilo za posledné mesiace uvoľnenie protipandemických opatrení, pre delta variant nového koronavírusu, ktorý potvrdili už aj na Slovensku, to podľa odborníkov a zástupcov hlavného mesta nemusí už trvať dlho.

Viac o očkovaní na Slovensku

Potrebných 75 percent

Epidemiologička Bražinová považuje doterajšiu zaočkovanosť v Bratislave za „dobrú správu“. Dosiahnutie hranice 75 percent zaočkovaných je podľa jej slov odborný odhad. „Keď túto hranicu dosiahneme, podarí sa nám výrazne spomaliť šírenie vírusu. Nebudú tu vznikať veľké ohniská a nebudeme musieť znova siahať k drastickým reštrikciám, aké sme tu mali posledné mesiace. Čím vyššia miera zaočkovanosti, tým ľahšie sa bude žiť koncom leta a na jeseň, keď sa bude šíriť vysoko infekčný delta variant,“ uviedla.

Dáta zo zahraničia podľa epidemiologičky potvrdzujú, že delta variant sa šíri najmä medzi nezaočkovanými. Bražinová vyzvala, aby sa dali očkovať čo najskôr najmä seniori, pretože patria medzi rizikovú skupinu ľudí. Vakcináciu by podľa nej nemali odkladať ani mladí ľudia, ale ani tí, čo už prekonali ochorenie COVID-19.

„Tí, čo sú už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny a odkladajú očkovanie druhou dávkou, nech tak nerobia a dokončia očkovanie. Prvá dávka vakcíny totiž nechráni dostatočne pred delta variantom,“ poznamenala.

Stalo sa v Bratislave

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM