Kultúra

Umelecké leto v Bratislave je znova Konkrétne. Nájdete ho v štyroch galériách

Výstava Konkrétne leto je prehliadkou rozsiahleho generačného spektra od renomovaných tvorcov až po príslušníkov mladšej vekovej garnitúry.

Ilustračný obrázok k článku Umelecké leto v Bratislave je znova Konkrétne. Nájdete ho v štyroch galériách
5
Galéria
Zdroj: TASR

V štyroch bratislavských galériách sa koná druhý ročník medzinárodného výtvarného podujatia Konkrétne leto, ktoré predstavuje súčasné európske geometrické tendencie.

Konkrétne leto 2019

Hlavným kurátorom je známy slovenský galerista a akademický maliar Viktor Hulík, ktorý predtým 22 rokov stál za porovnateľne ambicióznym a populárnym projektom Socha a objekt, tradičnou súčasťou metropolitného letného kultúrneho diania. Tentoraz sa prezentuje dovedna 49 umelcov z 9 krajín.

Ústrednú časť prierezovej prehliadky Konkrétne leto 2019 z organi­zátorského portfólia agentúry ARTlines a združenia 4ARTS umiestnili v Galérii Umelka (do 20. júla). Ďalšie expozície sú vo Francúzskom inštitúte (do 26. júla), Galérii Z (do 11. augusta) a Rakúskom kultúrnom fóre (do 31. augusta). Navyše, sprievodne sa vo výkladoch Poľského inštitútu budú do konca júla konať interaktívne projekcie.

„Hlavným zámerom podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti,“ konštatuje Viktor Hulík.

Tento segment výtvarného umenia má bohatú tradíciu v Maďarsku, Poľsku, Rakúsku, Francúzsku, Holandsku, Taliansku, Nemecku či Švajčiarsku, ale aj v Česku a na Slovensku – veď už v roku 1967 vznikol čs. Klub konkretistov.

Spoznávanie iných kultúr

Výstava Konkrétne leto je prehliadkou rozsiahleho generačného spektra od renomovaných tvorcov až po príslušníkov mladšej vekovej garnitúry. V rámci medzinárodnej spolupráce ponúka platformu na bližšie spoznávanie iných kultúr prostredníctvom takého univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.

Partnermi a spoluorganizátormi podujatia sú Fond na podporu umenia, mestská časť Bratislava-Staré Mesto, Slovenská výtvarná únia, zúčastnené galérie a mnohé zahraničné kultúrne inštitúty a veľvyslanectvá.

Ilustračný obrázok

Konkrétne leto 2019
5
Galéria
Zdroj: Konkrétne leto

Ak chcete dostávať pravidelný prísun aktualít z Bratislavy a okolia, sledujte nás na Facebooku, Instagrame a Twitteri.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie