Kultúra

Týždeň plný literatúry: V Bratislave sa začína Anasoft litera fest

V Bratislave sa dnes začína šesťdňový literárny festival Anasoft litera fest. Podujatie otvorí v Krokus Galérii Milan Adamčiak akustickou performance.

Ilustračný obrázok k článku Týždeň plný literatúry: V Bratislave sa začína Anasoft litera fest
Zdroj: TASR

Počas týždňa plného literatúry sa jej priaznivci zoznámia s dielami autorov nominovaných na prestížne ocenenie – Petra Balka, Juraja Briškára, Petra Juščáka, Ivana Koleniča, Máriusa Kopcsaya, Richarda Pupalu, Veroniky Šikulovej, Erika Šimšíka a Pavla Vilikovského.

„Z desiatich finalistov neuvidíte na festivale len Altu Vášovú,“ informovala o tom PR manažérka Anasoft litera Mária Hejtmánková.

Bohatý sprievodný program

Z kníh sa bude nielen čítať, ale bude sa o nich aj rozprávať. Napríklad počas diskusie s Tomášom Janovicom a Jánom Štrasserom, ktorí prezradia, čo sa oplatí mať vo svojej knižnici. O novom trende v súčasnej literárnej produkcii – egodokumentoch sa bude zhovárať členka tohtoročnej poroty súťaže Ivana Taranenková so spisovateľkou Ivanou Gibovou a literárnym vedcom Petrom Zajacom.

„Súčasťou festivalu sú aj besedy na stredných školách a workshopy kreatívneho písania, na ktorých budú študentom robiť lektorov samotní spisovatelia,“ doplnila k festivalu, ktorý prostredníctvom literatúry spája viaceré umelecké formy. Sprevádza ho skupinová výstava v spomínanej Krokus Galérii umelcov Milana Adamčiaka, Petra Barényiho, Ľubomíra Ďurčeka, Svätopluka Mikytu, Kataríny Poliačikovej a Dezidera Tótha, ktorí sú podobne ako spisovatelia tiež rozprávačmi.

Michal Burza a Gabriela Zigová zas v priebehu troch rokov zaznamenávali spisovateľov nominovaných na ocenenie. Ich fotografie sú vystavené na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. S vizuálnym umením je spojená aj prezentácia RE-BOOK študentov Ateliéru 305 Katedry vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení.

„Už tradične vytvorili pod vedením Evy Péč Brezinovej a Juraja Blaška prózam nominovaným minulý rok na cenu Anasoft litera nový dizajn. Prototypy kníh sú vytlačené len v exkluzívnom počte a študenti ich odprezentujú v utorok večer,“ spresnila Hejtmánková.

Zaujímaví hostia

O tom, ako veľmi môže byť slovo dôležitým elementom hudobnej produkcie, sa návštevníci festu presvedčia na koncertoch Martiny Javor, Archívneho Chlapca alebo českej formácie WWW, s ktorou si zahrá bubeník Pavel Fajt. Rozprávačom príbehov prostredníctvom hudobných nástrojov je aj austrálsky multiinštrumen­talista Tony Buck. Spoločne s ním vystúpia kľúčové osobnosti súčasnej improvizovanej hudby Magda Mayas, James Welburn a Brendan Doughety v austrálsko-nemeckej formácii Transmit.

Literárny festival vyvrcholí v sobotu večer v A4 – priestore súčasnej kultúry bratislavskou premiérou inscenácie Ilona, žena Hviezdoslavova Bábkového divadla na Rázcestí. Inscenácia vznikla na motívy románu Jany Juráňovej Žila som s Hviezdoslavom, s ktorým sa Juráňová zaradila medzi finalistov Anasoft litera 2009. Celý program podujatia nájdu záujemcovia na www.anasoftlitera.sk/sk/festival.

O najlepších prozaických knihách vydaných v uplynulom roku v 10. ročníku literárnej ceny rozhodla v marci porota v zložení literárny vedec a prekladateľ Adam Bžoch, filozof Marek Debnár, básnik a prekladateľ Valerij Kupka a literárne vedkyne Zora Prušková a Ivana Taranenková. V septembri rozhodnú v druhom kole ocenenia aj o laureátovi, ktorý získa cenu honorovanú sumou 10-tisíc eur.

Prečítajte si tiež: Máte doma veľa kníh a neviete čo s nimi? Darujte ich do mestskej burzy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM