Správy Samospráva

Týranie starkých v Ružinove: Anonymný podnet na zlé zaobchádzanie sa objavil už vlani

Mestská časť Bratislava-Ružinov uviedla, že žiadny z podnetov, ktoré jej boli v minulosti adresované v súvislosti s domovom dôchodcov na Pažítkovej, nehovoril o týraní.

Ilustračný obrázok k článku Týranie starkých v Ružinove: Anonymný podnet na zlé zaobchádzanie sa objavil už vlani
Zdroj: Facebook.com/Polícia SR - Bratislavský kraj

Podnet týkajúci sa podmienok a zlého zaobchádzania so seniormi v domove dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici v Ružinove sa objavil už vlani na jeseň. Anonymný podnet v novembri 2020 doručili do Kancelárie verejného ochrancu práv (KVOP), postúpený bol Bratislavskému samosprávnemu kraju (BSK). Ombudsmanka Mária Patakyová verí, že podnet sa prešetrí, rovnako ako podozrenia z možného týrania seniorov v zariadení.

Kraj prisľúbil kontrolu

„Vzhľadom na nedostatok právomocí bol podnet postúpený Bratislavskému samosprávnemu kraju, do ktorého pôsobnosti patrí kontrola zariadení sociálnych služieb. Bratislavský samosprávny kraj ma informoval o tom, že vykoná kontrolu,“ uviedla Patakyová.

Poznamenala, že jej kompetencie v pozícii verejnej ochrankyne práv sú jasne stanovené. Nie je oprávnená vykonávať priamu kontrolnú činnosť v zariadeniach, keďže tieto nie sú orgánmi verejnej správy. „V takýchto prípadoch môžem preskúmať len postup na to určených kontrolných orgánov,“ priblížila Patakyová.

Za veľmi smutné a zároveň alarmujúce však považuje to, že takéto prípady sú v zariadeniach stále realitou. „Verím, že prípad bude riadne prešetrený, a hlavne v to, že k podobným situáciám už nebude dochádzať,“ zdôraznila.

Mestská časť o týraní netušila

Mestská časť Ružinov ako zriaďovateľ spomínaného zariadenia prednedávnom informovala, že v zariadení odhalili prípady možného týrania seniorov. Polícia vedie trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby.

Mestská časť uviedla, že žiadny z podnetov, ktoré jej boli v minulosti adresované v súvislosti s týmto domovom dôchodcov, nehovoril o týraní. Kontroly sa týkali najmä spôsobu vedenia a manažovania zariadenia či vedenia evidencie. „V priebehu celého uplynulého roka sme boli zo strany vedenia opakovane ubezpečovaní o bezproblémovom fungovaní inštitúcie a starostlivosti o klientov,“ povedala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu.

Situácia bola podľa nej o to komplikovanejšia, že od marca minulého roka bolo zariadenie pre pandemickú situáciu uzatvorené a nikto okrem klientov a zamestnancov doň nemohol vstúpiť. Pripomenula, že zriaďovateľ nemá kompetencie na vykonávanie všetkých kontrol.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM