Rôzne Správy

Trojizbový byt stojí v Bratislave okolo 200-tisíc, časť peňazí treba mať nasporené. Ako na to?

Odborník pripomína, že rodičia by mali už pri narodení svojho dieťaťa uvažovať nad tým, že mu našetria na základný vklad k hypotéke na kúpu bytu.

Ilustračný obrázok k článku Trojizbový byt stojí v Bratislave okolo 200-tisíc, časť peňazí treba mať nasporené. Ako na to?
Foto: Katarína Winklerová / Zdroj: Dnes24.sk

Ceny nehnuteľností na bývanie na Slovensku naďalej výrazne rastú. V Bratislavskom kraji musia ľudia v súčasnosti zaplatiť za 3-izbový byt či menší dom v priemere okolo 250-tisíc eur, v priemere na celom Slovensku je to 200-tisíc eur. Na kúpu 3-izbového bytu si tak Slovák musí našetriť minimálne 40-tisíc eur, aby dosiahol vlastný vklad 20 % z ceny bytu k hypotéke. Pri menšom 1-izbovom byte je to polovičná suma.

Ako investovať?

Rozumný investor by mal pri horizonte piatich rokov zhodnocovať svoje peniaze skôr konzervatívne. Ak má človek našetrených aspoň 10-tisíc eur, ktoré zainvestuje, a následne každý mesiac pravidelne vkladá 90 eur, má šancu mať na konte na konci investičného horizontu čiastku cez 20-tisíc eur pri priemernom ročnom raste 6,8 %,“ priblížil analytik online investičnej platformy Portu Filip Louženský.

Najvyšší výnos podľa neho prinášajú akciové fondy. Tie by však mal mať investor s krátkym investičným horizontom päť rokov zastúpené len malou sumou, upozornil analytik. Kombinovať by ich mal s menej rizikovými investíciami, ako sú dlhopisy, realitné fondy, prípadne fondy na drahé kovy.

Šetrite deťom

Odborník pripomína, že rodičia by mali už pri narodení svojho dieťaťa uvažovať nad tým, že mu našetria na základný vklad k hypotéke na kúpu bytu. „Čím dlhší čas sa investuje, tým vyšší je výnos vďaka efektu zloženého úročenia. Investičný horizont 25 rokov pritom umožňuje zvoliť najrizikovejšie a potenciálne najvýnosnejšie aktívum, ktorým sú akcie,“ dodal Louženský.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM