KAW Kultúra

TOTO tu ešte nebolo! Slovenské národné divadlo uvedie prvú ONLINE premiéru

Smutno-smiešny príbeh dvoch žien – starej mamy a jej vnučky vyšiel spod pera Natalie Kocab, ktorá je dcérou známeho českého hudobníka Michela Kocába.

Ilustračný obrázok k článku TOTO tu ešte nebolo! Slovenské národné divadlo uvedie prvú ONLINE premiéru
5
Galéria
Zdroj: SND

Slovenské národné divadlo (SND) chystá premiéru hry SOVA českej spisovateľky, poetky a speváčky Natalie Kocab. Komornú hru „o rozdielnych názoroch, prežitkoch, ale i vzájomnom porozumení dvoch generácií“ autorka nanovo prepísala na objednávku dramaturgie činohry a priamo „na telo“ dvom herečkám, Božidare Turzonovovej a Barbore Andrešičovej.

Príbeh plný emócií

Hru uvedie SND už dnes večer (23. októbra) o 19:00 hod. ONLINE. Z Modrého salóna v novej budove SND môžete sledovať prenos premiéry hry na youtube kanáli SND.

„Sova je výnimočný text,“ hovorí režisérka Valeria Schulczová. „Autorka Natálie Kocab oplýva dokonalým pozorovacím talentom, vďaka ktorému vytvorila dve hlboké, plastické a mimoriadne rovnocenné postavy babky a vnučky a vsadila ich do silného emotívneho príbehu. Je výnimočný svojou obyčajnosťou. Žiadny autorský manierizmus. Žiadne zbytočné schválnosti. Čisté situácie. Každý z nás ich dôverne pozná,“ opisuje hru režisérka.

Inscenácia je esenciou rodinných vzťahov a medzigeneračných stretov. Dotýka sa problému schopnosti komunikovať, akceptovať odlišné myslenie a hodnoty. Autorka dokonale rozumie bezbrannosti a samote. A potrebe hľadať záchranné člny v rodine, aj keď sa rozpadá.

Ženy, ktoré prišli o mužov

„Príbeh o Babine a Vendy venujem všetkým ženám, ktoré prišli o mužov. Či už vo vojne s politikou, zdravím, psychikou či náhodou,“ uviedla k hre autorka.

Pôvodný text Sovy s desiatimi postavami Kocab nanovo prepísala na komornú hru, v ktorej rozpráva smutno-smiešny príbeh dvoch žien – starej mamy a jej vnučky. Mladá žena Vendy je slobodná matka s dieťatkom, o ktorom sa jeho otec nestihol pred svojou smrťou dozvedieť.

Babička, intelektuálka, tiež ovdovela a nevládze žiť sama vo svojom dome. Hľadajú nový domov, na ktorý sú obe odkázané. Ich spolužitie zďaleka nie je idylické. Naopak, je plné vzťahových a názorových stretov, ale aj narastajúceho hlbokého porozumenia. A ako to už býva, najväčší zmysel a hodnoty svojho obgeneračného prepojenia si uvedomujú, až keď je neskoro.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie