Kultúra

Kubo v SND trochu inak, ako sme zvyknutí: V slovenskej klasike si zahrá skvelý Milan Ondrík

Čo sa môže stať, ak človek s mentálnym vybavením hlavnej postavy dostane do rúk moc?

Ilustračný obrázok k článku Kubo v SND trochu inak, ako sme zvyknutí: V slovenskej klasike si zahrá skvelý Milan Ondrík
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Činohru Slovenského národného divadla (SND) čaká v 101. sezóne ďalšia premiéra slovenskej klasiky. Na doskách prvej slovenskej scény uvedú po prvý raz Kuba, najznámejšiu slovenskú veselohru z pera Jozefa Hollého, ktorú si diváci obľúbili aj vďaka televíznemu spracovaniu z roku 1965 v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom. Pod nové divadelné spracovanie k storočnici SND sa podpísal režisér Lukáš Brutovský, ktorý spolu s dramaturgom Mirom Dachom upravil aj pôvodný text.

Krutý obraz zneužívania

„Pre slovenskú kultúru sú dôležité dve interpretácie Kuba – televízna, ktorá sa pravidelne reprízuje na obrazovkách a má svoj pôvod v martinskej inscenácii z roku 1949, kde sa objavil Jozef Kroner prvýkrát v tejto postave a kde prvýkrát zaznela aj tá legendárna replika, ktorú Jozef Hollý nikdy nenapísal: ,Anča, aha, ja mám nožík!'“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii Dacho.

Za dôležitú a prelomovú inscenáciu v interpretácii tejto hry označil počin režiséra Ľubomíra Vajdičku z počiatku 80. rokov takisto v martinskom divadle. „Tam sa prvýkrát stretávame s kritickým čítaním hry, defolklorizáciou a uvažovaním o tom, akí ľudia sa stretávajú na javisku, že to nie je obrázok o hlúpom chlapcovi, ktorý je roztomilý, smiešny a okolo neho sa pohybuje zopár milučkých postáv, ktoré nás pohladia po duši, keď sa popritom ešte zaspieva a zatancuje,“ konštatoval dramaturg.

„Naopak, Hollý napísal pomerne krutý obraz o tom, akým spôsobom dedinská societa zneužíva človeka, ktorý má istý hendikep. To bolo základné východisko pri našom uvažovaní o tejto hre,“ podčiarkol.

Moc v rukách nesprávnych ľudí

Mladá generácia tvorcov prináša tému zodpovednosti, v odlišnom pohľade na Hollého Kuba uvažuje aj o tom, čo sa môže stať, ak človek s mentálnym vybavením hlavnej postavy dostane do rúk moc, vymkne sa z rúk ľuďom, ktorí sa ním snažia manipulovať. Toto základné východisko súviselo aj s obsadením hlavnej postavy, ktorú zverili Milanovi Ondríkovi.

„Niektoré rozhodnutia sa môžu časom vypomstiť, ak si moc uzurpujú ľudia, ktorí s ňou nevedia narábať. Bol by som rád, keby naša inscenácia vyznela tak, že spoločnosť si tu stvorila monštrum a neodhadla hranicu svojej zodpovednosti a konania,“ dodal Brutovský, ktorý v SND pred piatimi rokmi uviedol úspešnú inscenáciu Karvašovej hry Polnočná omša. Teraz sa opäť vrátil k domácej predlohe a ponúka nové čítanie Hollého a Kubovho príbehu. Ten môže zaujať súčasného diváka aj tým, že pripomína riziká hroziace, keď sa hlupáci a obmedzenci dostanú na pozície, ktoré im neprináležia.

V inscenácii ďalej účinkujú František Kovár, Anna Javorková, Jana Oľhová, Jana Kovalčíková, Dušan Jamrich, Richard Autner, Emil Horváth, Ingrida Baginová, Branislav Bystriansky a iní. Autorom choreografie je Ján Ševčík, kostýmy navrhla Alžbeta Kutliaková, scénu Juraj Kuchárek. Premiéry sa uskutočnia 19. a 20. septembra v sále Činohry SND.

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie